Չինաստանն արագացված զարգացման գոտի Է ստեղծում երկրի հարավում. South China Morning Post
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՉԺՀ-ի Պետխորհուրդը հրապարակել Է երկրի հարավում, Մարգարտե գետի դելտայում, արագացված տնտեսական եւ ինովացիոն զարգացման գոտի ստեղծելու պլանը: Խնդիր Է դրվում մինչեւ 2035 թվականը «Մեծ ծոցի» տարածաշրջանը, որը ներառում Է Հոնկոնգը, Մակաոն եւ Գուանդունի նահանգի ինը քաղաք, դարձնել տեխնոլոգիաների, ինովացիաների եւ տնտեսական ակտիվության բարձրզարգացած կենտրոն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 19-ին հայտնել Է South China Morning Post թերթը:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, նախագիծն արտացոլում Է 11 քաղաքներ միջազգային նշանակության կարեւոր ինովացիոն կենտրոնում ինտեգրելու ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինի հավակնությունները, կենտրոն, որը կարող Է մրցակցել ԱՄՆ-ի Սիլիկոնային հովտի եւ Տոկիոյի ծոցի տարածաշրջանի հետ: Փորձագետների գնահատումներով՝ մինչեւ 2035 թվականը «Մեծ ծոցի» տարածաշրջանի ՀՆԱ-ն ավելի քան կկրկնապատկվի եւ կհասնի 4,1 տրլն դոլարի, ինչը կգերազանցի Մեծ Բրիտանիայի ՀՆԱ-ի ցուցանիշը: 69 մլն բնակչությամբ 56 հազար քառակուսի կիլոմետր մակերեսով տարածաշրջանը ամենազարգացածներից մեկն Է ՉԺՀ-ում եւ տալիս Է երկրի ՀՆԱ-ի 12 տոկոսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Китай намерен создать на юге страны зону ускоренного развития
Госсовет КНР обнародовал план по созданию на юге страны, в дельте реки Жемчужная, зоны ускоренного экономического и инновационного развития. Ставится задача превратить к 2035 году регион "Большого залива", который включает Гонконг, Макао и девять городов провинции Гуандун, в высокоразвитый центр технологий, инноваций и экономической активности, сообщает во вторник газета South China Morning Post.
Как отмечает издание, проект воплощает амбиции председателя КНР Си Цзиньпина по интеграции 11 городов в важный инновационный центр международного значения, способный конкурировать с Силиконовой долиной США и регионом Токийского залива. По оценкам экспертов, к 2035 году ВВП района "Большого залива" более чем удвоится и достигнет от 3,2 до $4,1 трлн, что превысит показатель ВВП Великобритании,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Регион площадью 56 тыс. кв. км с населением 69 млн человек является одним из самых развитых в КНР и дает 12% ВВП страны.