Իսրայելցի ձախերի առաջնորդ Ցիպի Լիվնին հայտարարել Է քաղաքականությունից հեռանալու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի ձախ կենտրոնամետ առաջնորդներից մեկը՝ Ցիպի Լիվնին, հայտարարել Է, որ հրաժարվում Է ապրիլյան ընտրություններին մասնակցելուց եւ ավարտում Է քաղաքական կարիերան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պաղեստինցիների հետ խաղաղ բանակցությունների երկար տարիների կազմակերպիչը, արտաքին գործերի եւ արդարադատության նախկին նախարարն իր որոշումը բացատրել Է նրանով, որ իր «Խա-Տնուա» կուսակցությունը Էլեկտորալ խոչընդոտը հաղթահարելու եւ ապագա գումարման Կնեսետում հայտնվելու իրական շանսեր չունի: «Խա-Տնուա»-ն չի մասնակցելու ընտրություններին… Մենք բավականաչափ քաղաքական ուժեր չունենք, որպեզի միայնակ իրականացնենք մեր տեսլականը: Ես ինձ չեմ ների, եթե կորսվեն նրանց ձայները, ովքեր մեզ հավատում են»,-ասել Է նա մամուլի ասուլսիում: «Խա-Տնուա»-ն գործում Էր Իսրայելի «Ավոդա» խոշորագույն ձախ կուսակցության հետ տանդեմով, սակայն վերջինս ղեկավարության փոխվելուց հետո հրաժարվեց Լիվնիի հետ դաշինքից: Հարցումները ցույց են տալիս, որ «Խա-Տնուա»-ն միայնակ ի վիճակի չԷ ապրիլի 9-ին հավաքել ձայների 3,25 տոկոսը՝ խորհրդարան անցնելու համար նվազագույն անհրաժեշտը: «Ես թողնում եմ քաղաքականությունը, բայց չեմ ցանականում, որ խաղաղության հույսը լքի Իսրայելին»,-ասել Է Լիվնին, որն անցյալում հնարավորություն Է ունեցել դառնալու երկրի պատմության մեջ երկրորդ կին վարչապետը Գոլդա Մեիրից հետո, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Лидер израильских левых Ципи Ливни объявила об уходе из политики
Одна из лидеров левоцентристской оппозиции Израиля Ципи Ливни объявила об отказе от участия в апрельских выборах и завершении политической карьеры.
Многолетний куратор мирных переговоров с палестинцами, экс-глава МИД и Минюста, чья подпись в свое время скрепила соглашение об отмене визового режима с Россией, объяснила свое решение тем, что ее партия "Ха-Тнуа" не имеет реальных шансов преодолеть электоральный барьер и попасть в Кнессет будущего созыва.
"Ха-Тнуа" не будет участвовать в выборах... У нас недостаточно политических сил, чтобы в одиночку реализовать свое видение. Я не прощу себе, если будут потеряны голоса тех, кто в нас верит", - сказала она на пресс-конференции,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Ха-Тнуа" действовала в тандеме с крупнейшей левой партией Израиля "Авода", однако та после смены руководства отказалась от альянса с Ливни. Опросы показывают, что в одиночку "Ха-Тнуа" будет не в состоянии 9 апреля набрать 3,25% голосов, минимально необходимых для прохождения в парламент.
"Я оставляю политику, но не хочу, чтобы надежда на мир оставила Израиль", - сказала Ливни, которая в прошлом имела шансы стать второй в истории страны женщиной-премьером после Голды Меир.