Հայաստանը մասնակցել է IDEX-2019 միջազգային ռազմարդյունաբերական ցուցահանդեսի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրություններ աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը մասնակցել է Աբու Դաբիի Պաշտպանության միջազգային կոնֆերանսին, ինչպես նաև IDEX-2019 միջազգային ռազմարդյունաբերական ցուցահանդեսին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Դավիթ Տոնոյանն եղել է նաև IDEX-2019 ցուցահանդեսին հայկական ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների արտադրանքը ներկայացնող տաղավարում։
Փետրվարի 17-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը Արաբական Միացյալ Էմիրություններում հանդիպել է Աբու Դաբիի էմիրության թագաժառանգ, ԱՄԷ զինված ուժերի գերագույն հրամանատարի տեղակալ
Շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանի, ինչպես նաև  ԱՄԷ փոխնախագահ, վարչապետ, պաշտպանության նախարար, Դուբայի կառավարիչ Շեյխ Մուհամմադ բին Ռաշեդ Ալ Մաքթումի հետ։ Հանդիպումներում քննարկվել են երկու պետությունների միջև պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Խոսելով երկկողմ ռազմական համագործակցության զարգացման հեռանկարների մասին, ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է համագործակցությունը պլանային և պայմանագրային հիմքերի վրա դնելու անհրաժեշտությունը: Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է նաև Սիրիայում ՀՀ մարդասիրական առաքելության խնդիրներներն ու նպատակները:
Աբու Դաբիում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է նաև Հունաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Էվանգելոս Ապոստոլակիսի հետ։ Դավիթ Տոնոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հրավիրել Հայաստան։ Հանդիպման ընթացքում երկու գերատեսչության ղեկավարները քննարկել են հայ-հունական ռազմական համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ։ Կարևորելով այս ոլորտում ունեցած նշանակալի ձեռքբերումները, նախարարները երկուստեք պատրաստակամություն են  հայտնել  խորացնել ռազմական համագործակցությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը և ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Վահագն Մելիքյանն Աբու Դաբիում տեղակայված ՀՀ դեսպանատան տարածքում կատարել են  ծառատունկ։ Դավիթ Տոնոյանն այցելել է նաև Աբու Դաբիի Սուրբ Նահատակաց եկեղեցի, որին կից գործում է Արա Խանոյանի անվան ազգային վարժարանը։

YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. Armenia’s Minister of Defense Davit Tonoyan has participated in the Abu Dhabi International Defense Conference, as well as the IDEX 2019 exhibition.
The minister also visited the Armenian pavilion where the country’s military production is presented, the ministry said in a news release.
On February 17, Tonoyan met with Crown Prince of Abu Dhabi, Deputy Supreme Commander of the UAE military Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, as well as Ruler of Dubai, Vice President and Prime Minister of the United Arab Emirates Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum. During the meetings the sides discussed possibilities for enhancing defense cooperation between Armenia and the UAE.
Speaking about prospects for developing bilateral military cooperation, Tonoyan attached importance to the necessity for placing the cooperation on planned and contractual bases.
In Abu Dhabi, Tonoyan also held a meeting with his Greek counterpart Evangelos Apostolakis.
Tonoyan congratulated Apostolakis on assuming office and invited him to pay a visit to Armenia.
The Armenian and Greek defense chiefs discussed a broad range of issues concerning military cooperation. Highlighting the significant achievements in defense cooperation, the ministers expressed readiness to enhance it.
Tonoyan, accompanied by Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Vahagn Melikyan, also visited the Armenian Embassy to the UAE in Abu Dhabi where they took part in a symbolic tree planting event. Tonoyan then visited the Abu Dhabi St. Martyrs Church, where the Ara Khanoyan National College is located.