Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի ջանքերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Մյունխենում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը փետրվարի 15-ին հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահի դիվանագիտական հարցերով խորհրդական Ֆիլիպպե Էտիենի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում տեղի ունեցավ մտքերի հանգամանալից փոխանակում հայ-ֆրանսիական ավանդական բարեկամական հարաբերությունների ընդլայնման, երկկողմ բազմոլորտ փոխգործակցության օրակարգն առավել հարստացնելու վերաբերյալ: Այդ համատեքստում զրուցակիցները բարձր գնահատեցին երկկողմ քաղաքական երկխոսության ծավալումը՝ գոհունակությամբ նշելով, որ այն նշանավորվում է երկու երկրների միջև բարձր մակարդակներում տեղի ունեցող պարբերական շփումներով և փոխայցելություններով:
Կողմերը համակարծիք էին, որ հայ-ֆրանսիական միջպետական հարաբերությունների և երկու երկրների ժողովուրդների ավանդաբար բարեկամական կապերի գործում մեծ ներդրում ունի Ֆրանսիայի հայկական համայնքը՝ որպես Հայաստանը և Ֆրանսիան իրար կապող յուրօրինակ կամուրջ:
Անդրադառնալով Հայաստան-Եվրոպական Միության հարաբերություններին՝ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը և Ֆրանսիայի նախագահի խորհրդականը կարևորեցին ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը տարբեր բնագավառներում համագործակցության զարգացման նոր հնարավորություններ է ընձեռում ԵՄ անդամ պետությունների հետ:
Հայաստանի արտգործնախարարը զրուցակցին ներկայացրեց նաև Հայաստանի կառավարության առաջնահերթությունները՝ որպես զարգացման օրակարգի գերակայություններ մատնանշելով բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարության և ստեղծագործ կրթության ոլորտները: Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց, որ այս ոլորտներում արդեն իսկ արձանագրվել են հայ-ֆրանսիական համագործակցության լավ օրինակներ, որոնք մատնանշում են այս ասպարեզում առկա մեծ ներուժը:
Զոհրաբ Մնացականյանն ու Ֆիլիպպե Էտիենն անդրադարձ կատարեցին նաև միջազգային հարթակներում փոխգործակցությանը՝ այդ առումով մասնավորապես կարևորելով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հարթակը:
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը՝ կարևորելով Ֆրանսիայի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների հետ միասին գործադրվող ջանքերն այս ուղղությամբ:

Армения высоко ценит усилия Франции по карабахскому урегулированию
Министр ИД РА  Зограб Мнацаканян, находящийся в  Мюнхене с рабочим визитом, 15 февраля  встретился с советником президента  Франции по дипломатическим вопросам Филиппом Этьеном.
Как  сообщили Арменпресс в Управленииинформации и  общественной  дипломатии Министерства иностранных дел  РА,  состоялся обмен мнениями по расширению традиционных армяно-французских отношений и обогащению повестки дня многовекторного двустороннего партнерства, сообщает сотрудничества. В этом контексте они высоко оценили двусторонний политический диалог, с удовлетворением отметив, что он отличается  регулярными контактами и взаимными визитами на высоком уровне.
Стороны сошлись во мнении, что армянская община Франции вносит большой вклад в нынешние отношения между двумя странами и традиционно дружественные связи между двумя народами —как уникальный мост, связывающий Армению и Францию.
Говоря об отношениях Армения-Евросоюз, Зограб Мнацаканян и Филипп Этьен отметили важность Соглашения  по всеобъемлющему  и расширенному  сотрудничеству, которое открывает новые возможности для развития сотрудничества  со странами ЕС.
ЗограбМнацаканянпредставил Филиппу Этьену приоритеты правительства Армении, отметив в  этом плане высокие технологии, инновации и креативное образование. Стороны с удовлетворением констатировали, что  в этих  отрасли уже отмечен  хороший пример армяно-французского сотрудничества.
Собеседники также говорили о партнерстве на уровне  международных структур, особенно подчеркнув важность платформы франкоязычных стран.
Министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканянподтвердил приверженность Армении к исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ, подчеркнув важность усилий Франции вместе с другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ - России и США.