Նիկոլ Փաշինյանը 15 կետով ներկայացրեց տնտեսական հեղափոխությանը միտված քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց 15 կետ, որոնց ուղղությամբ կառավարությունը պետք է առաջիկայում աշխատի՝ տնտեսական հեղափոխությունն առաջ մղելու նպատակով:
«Իհարկե, կառավարությունը դեռ պետք է ընդունի գործունեության ծրագրից բխող միջոցառումների ցանկը, բայց ես ուզում եմ տարանջատել այդ ցանկը տնտեսական հեղափոխությունը խթանող միջոցառումների ցանկից»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նա:
Վարչապետը թվարկեց մի քանի ուղղություններ, որոնց ուղղությամբ կառավարությունը պետք է աշխատի.
«1.Վերանայել մինչև այժմ ներկայացված բոլոր ներդրումային առաջարկները, գույքագրել դրանց ընթացքը, բացահայտել դրանց իրականացման հետ կապված խնդիրները, կենտրոնացնել տեղեկատվությունը Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում:
2.կարգավորումների պարզեցման ճանապարհային քարտեզ կազմել, այդ թվում ջրի, գազի, էլեկտրաէներգիայի կանխատեսելի հասանելիության խնդիրը լուծելու նպատակով,
3.արագացնել ներդրումային հայկական հիմնադրամի ստեղծման աշխատանքները, որը կիրականացնի ներդրումային ծրագրերի ուղեկցումը,
4.հիմա բացվում է սեզոնային աշխատանքի շրջանը, մշակել մեխանիզմ, որ սեզոնային աշխատանքի ընդունվելու պարագայում քաղաքացին չզրկվի սոցիալական կամ ընտանեկան նպաստից:
5.հաշվառել ՀՀ-ում առկա բոլոր աշխատատեղերը, աշխատավարձով, հասցեով, ընկերություններով,
6.արագ բացահայտել այն մարդկանց, որոնք ամսական 100 հազար դրամ եւ ավելի վարկեր են սպասարկում եւ միաժամանակ օգտվում են նպաստի համակարգից,
7.բանկային տոկոսադրույքի նվազեցման խնդիրը պահել օրակարգում եւ ռազմավարություն մշակել:
8.միկրոբիզնեսը, անասնապահությունը վարկավորելու գործուն մեխանիզմներ մշակել,
9.մեծ թափով սկսել վերամասնագիտացման ուսումնական կենտրոնների ստեղծումը,
10.ակտիվացնել ու զարգացնել այն բոլոր այն ուսումնական կենտրոնները, որոնց նպատակը մարդկանց բիզնես հմտություններ սովորեցնելն է: Այս նպատակով համատեղ ծրագրեր իրականացնել հանրային եւ այլ հեռուստաընկերությունների հետ,
11. ակտիվացնել մասնավոր հատվածի ներգրավումը միջին մասնագիտական կրթական հաստատությունների վերակենդանացման ու ակտիվացման գործում,
12.կաթիլային ոռոգման, հակակրկտային ցանցերի եւ գյուղատնտեսական նոր տեխնոլոգիաների ներդրման բյուջետային ծրագրերի արդյունավետությունը բարձրացնել այնպես, որ բյուջեով նախատեսված ծրագրերը ամբողջությամբ իրականանան,
13. ջրամբարաշինության եւ ճանապարհաշինության նախագծերի գույքագրում իրականացնել եւ նոր նախագծեր նախաձեռնել, զուգահեռաբար բանակցելով դոնոր կազմակերպությունների հետ,
14.մսի եւ մսամթերքի արտահանման մեխանիզմների գույքագրում իրականացնել եւ աջակցել այդ մեխանիզմների զարգացմանը,
15.պատրաստվել պտուղ-բանջարեղենի արտահանման սեզոնին, համոզվել գործող մեխանիզմների գործունակության մեջ եւ նոր պոտենցիալ արտահանողների համար շուկայի հասանելիության երաշխիքներ ստեղծել»,- թվարկեց վարչապետը:

Никол Пашинян в 15 пунктах представил шаги, нацеленные на экономическую революцию
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в 15 пунктах представил шаги, нацеленные на экономическую революцию. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства Армении сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Конечно, правительство Армении должно утвердить список мероприятий, следующих из его программы, однако этот список должен быть отделен от списка мероприятий, стимулирующих экономическую революцию»,- сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он перечислил некоторые пункты, над которыми должно поработать правительство Армении:
“1.Пересмотреть все инвестиционные предложения, сделать их опись, выявить наличествующие проблемы, централизовать информацию по данному вопросу в Министерстве экономического развития и инвестиций Армении.
1. Составить карту упрощений в сфере урегулирования, решить вопросы доступности воды, газа.
2. Ускорить создание Армянского фонда инвестиций.
3. Сейчас открывается период сезонной работы, для этого необходимо разработать механизм, который позволит не лишать семейного или социального пособия лицо, которое работает только в сезон.
5.Создать базу данных вакантных рабочих мест.
6. В короткие сроки определить граждан, выплачивающих кредиты объемом выше 100 тысяч драмов, и пользуюшихся пособиями.
4. Решать проблему снижения процентных ставок по банковским кредитам и выработать соответствующую стратегию.
8.Разработать механизмы кредитования микробизнеса и скотоводчества.
9.В ускоренных темпах создать учебные центры повышения квалификации рабочей силы.
10. Активизировать работу и развивать все те учебные центры,которые направлены на обучение бизнес-навыкам и повышение финансовой грамотности. С этой целью организовать работу с Общественным телевидением Армении и другими телекомпаниями.
11. Активизировать участие частного сектора для возрождения средних учебных заведений.
5. Повысить эффективность бюджетных программ, направленных на внедрение технологий капельного орошения, применения противоградовых сеток и инноваций в сельском хозяйстве – с тем, чтобы осуществить все программы, заложенные в бюджете.
13. Провести инвентаризацию всех программ строительства дорог и водохранилищ, разработать новые проекты, параллельно проводить переговоры с компаниями-донорами.
14. Провести инвентаризацию экспорта мясных продуктов и скота.
15.Подготовиться к сезону плодов и овощей, создать гарантии доступности рынка для потенциальных экспортеров”.