Բաբկեն Թունյանը կառավարության ծրագրի նախագծում չափելի թվային թիրախներ է նկատում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, տնտեսագետ Բաբկեն Թունյանը կառավարության ծրագրում կարևոր ու չափելի թվային ցուցանիշներ է տեսնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Թունյանն Ազգային ժողովում ծրագրի նախագծի քննարկմանն իր ելույթում անդրադարձավ հնչող քննադատություններին, թե նախագիծը «չափելի չէ»:
«Կառավարության ծրագրի նախագիծը կարող էր ավելի մանրամասն թվեր պարունակել, սակայն առնվազն հինգ չափելի թիրախ կա: Առաջինը ՀՆԱ-ի աճն է` առնվազն 5 տոկոս: Դա իրական աճն է, գնաճը դրանում ներառված չէ, եթե դա էլ ներառվի աճը կլինի 5-9 տոկոս»,-ասաց Թունյանը:
Պատգամավոր նշեց` ըստ նախորդ իշխանությունների հաշվարկի` տնտեսական աճի յուրաքանչյուր մեկ տոկոսը աղքատության մակարդակը նվազեցնում է 0.3 տոկոսով: Եվ 5 տոկոս աճի պարագայում աղքատությունը 1.5 տոկոսով կկրճատվի: Նա նկատեց, որ «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրում կար երկու թիրախ` աղքատության նվազում` 10 տոկոսային կետով և գործազրկության նվազում` 5 տոկոսային կետով: «Դա կառավարության ծրագրում տեղ չի գտել, սակայն մնում է այս կառավարության և մեր քաղաքական թիմի խոստումը»,-շեշտեց Թունյանը:
Արտահանմանն անդրադառնալով` պատգամավորն ասաց` ծրագրում կա դրույթ, որ արտահանումը պետք է հասնի ՀՆԱ-ի 43-45 տոկոսի: Որոշ մեկնաբանություններում նշվում է, որ դա անիրատեսական ցուցանիշ է: Թունյանն այս առիթով նշեց` մարդիկ ուշադիր չեն կարդացել ծրագիրը: Նշված ցուցանիշը վերաբերում է ապրանքների ու ծառայությունների արտահանմանը, որը 2017թ. 37 տոկոս է կազմել:

Бабкен Тунян в правительственной программе видит измеримые числовые показатели
Депутат от фракции "Мой  шаг", экономист Бабкен Тунян в правительственной программе видит измеримые  цифровые показатели.
Как передает Арменпресс, в  ходе  обсуждения проекта  программы  в НС РА прокомментировал критику по поводу того, что проект «не измерим».
«Проект программы  правительства мог содержать и более подробные  цифровые данные, однако в  нем присутствуют по крайней мере пять числовых показателей. Первый – рост ВВП как  минимум на 5%. Это реальный  рост, инфляция  в нем не  включена, если учесть и ее, то рост составит 5-9%», - сказал Тунян.
Он отметил, что согласно расчетам прежней власти, каждый  1  процент роста  экономики снижает уровень бедности на  0.3%. И при росте  5% бедность снизится на 1.5%. Он отметил также, что в  предвыборной  программе  блока «Мой  шаг»  были два показателя: снижение  уровня бедности на  10 процентных пунктов и снижение  безработицы – на 5. «Это не  нашло места в программе  правительства, но остается обещанием правительства  и нашей  политической  команды», - подчеркнул Тунян.
Относительно экспорта он отметил, что в  программе  есть положение о том, что экспорт следует довести до 43-45 % ВВП. В  некоторых комментариях отмечается, что это нереально. Относительно этого Тунян сказал, что эти люди невнимательно читали программу. Этот показатель касается экспорта товаров и услуг, что в 2017г. составил 37%.
Национальное Собрание Армении 14 февраля продолжает обсуждение программы правительства.
Согласно ч.2 ст. 151 Конституции РА, Национальное  собрание  выносит одобрение Правительственной  программе  в  течение 7 дней – большинством голосов  от общего числа  депутатов.