Նյու Յորքի նախկին քաղաքագլուխը կես միլիարդ դոլար կծախսի Թրամփի դեմ պայքարելու համար. Politiko
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքի նախկին քաղաքագլուխ միլիարդատեր Մայքլ Բլումբերգը պատրաստ Է սեփական միջոցներից առնվազն 500 մլն դոլար ծախսել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ երկրորդ ժամկետով ընտրվելը կանխելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Politiko հրատարակությունը՝ վկայակոչելով Դեմոկրատական կուսակցության՝ Բլումբերգի պլաններին ծանոթ աղբյուրներ:
Մայքլ Բլումբերգը դեռեւս չի հայտարարել, թե ինքը մասնակցելու Է արդյոք Դեմոկրատական կուսակցության փրայմերիզներին: Հրատարակության տվյալներով՝ մասնակցության դեպքում Բլումբերգը 500 մլն դոլար գումար կտրամադրի 2020 թվականի փրայմերիզներին մաասնակցելու համար: Նշվում Է, որ դա մոտավորապես 175 մլն դոլարով գերազանցում Է 2016 թվականի ամբողջ ընտրական ցիկլի ժամանակ Թրամփի ընտրարշավի ծախսերը: Այն դեպքում, եթե Բլումբերգը հրաժարվի մասնակցել նախագահական մրցարշավին, նա մտադիր Է աննախադեպ տեղեկատվական արշավ սկսել ի պաշտպանություն դեմոկրատների թեկնածուի:
ԱՄՆ-ի նախագահի ընտրություններն անցկացվելու են 2020 թվականի նոյեմբերին: Ինչպես սպասվում Է, նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկրորդ ժամկետի համար իր թեկնածությունը կառաջադրի Հանրապետական կուսակցությունից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СМИ: экс-мэр Нью-Йорка потратит полмиллиарда долларов на борьбу с Трампом
Бывший мэр Нью-Йорка миллиардер Майкл Блумберг готов потратить по меньшей мере 500 миллионов долларов собственных средств, чтобы предотвратить избрание президента США Дональда Трампа на второй срок. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание Politico со ссылкой на источники в Демократической партии, знакомые с планами Блумберга.
Майкл Блумберг еще не объявлял, будет ли он участвовать в праймериз Демократической партии. По данным издания, в случае участия Блумберг использует сумму в 500 миллионов долларов на свою кампанию во время первичных выборов 2020 года. Отмечается, что это приблизительно на 175 миллионов превышает затраты на кампанию Трампа во время всего избирательного цикла 2016 года.
В случае если Блумберг откажется участвовать в президентской гонке, он намеревается запустить беспрецедентную информационную кампанию в поддержку кандидата от демократов.
Выборы президента США пройдут в ноябре 2020 года. Как ожидается, президент Дональд Трамп будет баллотироваться на второй срок от Республиканской партии.