Հայաստան գազի տարանցման շուրջ «Գազպրոմ»-ի հետ բանակցությունները մոտենում են ավարտին. Բախտաձե
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն կարծում Է, որ երկրի տարածքով Հայաստան գազի տարանցման վերաբերյալ նոր համաձայնագրի շուրջ ռուսական «Գազպրոմ»-ի հետ բանակցությունները կավարտվեն մոտ ժամանակներս, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վրաստանը եւ «Գազպրոմ»-ը Հայաստան գազի տարանցման նոր պայմանների շուրջ համաձայնության են եկել 2017 թվականի հունվարին: Մինչ այդ վրացական կողմը տարանցման վճարն ստանում Էր գազով:
Նոր պայմանագիրը կնքվել Էր երկու տարով. առաջին տարում Վրաստանը տարանցման դիմաց վճարը մասնակիորեն ստանում Էր բնական գազով, իսկ երկրորդ տարում վճարումն ամբողջությամբ կատարվում Էր փողով: Համաձայնագրի ժամկետը լրացել Է 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ին:
«Բանակցություններն ընթանում են: Դրանք վարում Է Էկոնոմիկայի նախարարությունը, եւ եկեք սպասենք դրանց արդյունքներին: Կարծում եմ՝ այդ բանակցությունները կավարտվեն մոտ ժամանակներս: Մեր դիրքորոշումը հետեւյալն Է. Վրաստանը պետք Է բարելավի իր դիրքերն այդ համաձայնագրում: Անտարակույս, ելման կետը կլինի մեր ազգային շահերը եւ մեր Էներգաանկախությունը»,-ասել Է Բախտաձեն Թբիլիսիում կայացած բրիֆինգի ժամանակ: Վրաստանը ռուսական գազ չի գնում 2017 թվականից: Երկիրը բնական գազով ապահովում Է Ադրբեջանը, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Talks with Gazprom on gas transit to Armenia will soon be completed, says Georgian PM
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. Georgian Prime Minister Mamuka Bakhtadze says the negotiations with Russia’s Gazprom over a new deal on gas transit to Armenia through Georgia will be completed soon.
Georgia and Gazprom reached an agreement on transit conditions of gas to Armenia in January 2017. Until then, the Georgian side was getting the transit payment in the form of gas.
The new deal was signed for a two-year term. In the first year, Georgia was receiving gas for the transit, while in the second year the payment was entirely in the form of money. The term of the contract expired December 31, 2018.
“The negotiations are underway. Talks are carried out by the ministry of economy, and let’s wait for its results. I think these negotiations will be completed soon. Our stance is the following: Georgia must improve its positions in this contract. Certainly, the starting point will be our national interests and our energy independence,” Bakhtadze said during a news briefing in Tbilisi, according to Sputnik News.