Վարչապետը չի պատրաստվում փոխզիջումների գնալ հարկերից խուսափել ցանկացող ապրանք ներկրողների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի պատրաստվում փոխզիջումների գնալ առևտրային նպատակով ապրանք ներկրողների հետ, ովքեր հարկերից խուսափելու փորձ կիրականացնեն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 13-ին Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ընթացքում ասաց Փաշինյանը՝ պատասխանելով ԱԺ փոխխոսնակ Վահե Էնֆիաջյանի այն դիտարկմանը, թե ապրանք ներկրողները բողոքում են ներկրման ու մաքսազերծման նոր կարգից:
«Բերելու եք, մաքսազերծելու եք, հարկը վճարելու եք, չի լինելու ոչ մի փոխզիջում որևէ մեկի նկատմամբ: Չեմ թողնելու ոչ մեկն ինձ հետ ստի լեզվով խոսի»,- ասաց վարչապետը:
Անդրադառնալով ոչ առևտրային նպատակով ապրանք ներկրողներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նրանց հորդորեց ազնիվ լինել բիզնես անելու պարագայում և իրենց հետ քննարկել հարկային խնդիրները:
«Մեր կառավարությունն իր կամքը ցույց էր տվել այս հարցում, և այն չարաշահվել է: Եթե մարդիկ բիզնես են անում, թող գան, նստենք զրուցենք: Մենք հարկային օրենսգրքի փոփոխման փուլում ենք, և ասում ենք՝ եկեք քննարկենք, բայց մի խաբեք մեզ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ սահմանային անցակետերում ֆիզիկական անձանց իրազեկող գրություն է հայտնվել առ այն, որ 2019-ի հունվարի 1-ից ֆիզիկական անձինք կարող են իրենց հետ ունենալ մինչև 25 կգ քաշով անձնական օգտագործման ուղեբեռ, որի արժեքը չի գերազանցում 500 եվրոն։

PM has no plans to go to mutual concessions with tax evading covert importers
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has no plans to go to mutual concessions with those who import goods for commercial purposes under the guise of personal goals, reports Armenpress.
“You will import, make customs clearance, will pay the taxes. There will be no mutual concession for anyone. I will not let anyone to talk to me with a language of lies”, the PM said during the debate of the government’s Action Plan in parliament, in response to the observation of Vice Speaker Vahe Enfiajyan according to which importers complain over the new import and customs clearance procedures.
As for those who import goods not for trade purposes, Pashinyan urged them to be honest in case of doing business and discuss with them the tax issues.
“Our government has showed its will on this matter, but it was abused. If people do a business, let them come and talk to us. We are at the stage of changing the Tax Code, and we say come, let’s discuss, but do not deceive us”, Nikol Pashinyan said.
In the border checkpoints of Armenia individuals have been notified that from January 1, 2019, individuals can have a luggage for personal use up to 25kg, the cost of which should not exceed 500 Euros.