Հայաստանից ԵԱՏՄ արտահանման ծավալն աճել է. փոխնախարարն այդ շուկայում մեծ հնարավորություններ է տեսնում
Հայաստանից ԵԱՏՄ արտահանման ծավալն աճել է. փոխնախարարն այդ շուկայում մեծ
հնարավորություններ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության շուկան արտահանման առումով Հայաստանի համար մեծ առավելություններ ու նշանակություն ունի, իսկ առաջացող տեխնիկական և այլ խնդիրներն անմիջապես լուծում են ստանում հենց Հայաստանի առաջարկությամբ: Արդյունքում ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառութունը նախորդ տարի աճել է 11.3 տոկոսով: Հայաստանից արտահանման ծավալը կազմել է 688 մլն 976 հազար դոլար, որը 2017-ի համեմատ ավելացել է 20.7 տոկսով:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Ալբերտ Բաբայանը ներկայացրեց շուկայի ընձեռած առավելություններն ու արտահանման առումով երբեմն առաջացող խոչընդոտները:
«Հայաստանի արտահանման շուկայում մոտ 688 մլն դոլարի արտահանում բաժին է ընկնում ԵԱՏՄ շուկային: Նույն ծավալով արտահանվում է ԵՄ շուկա և մոտ մեկ միլիարդ էլ` այլ շուկաներ: Այսինքն` արտահանման մոտ 25-26 տոկոսը բաժին է ընկնում դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումներին: Եվրասիական շուկա Հայաստանից արտահանվում են հիմնականում ծխախոտ, խմիչքներ, կոշկեղեն, տրիկոտաժ, տեքստիլ, կապի միջոցներ, թարմ միրգ, բանջարեղեն, պահածոյացված բանջարեղեն, թարմ ձուկ, խեցգետին: Ամենակարևորն այն է, որ ԵԱՏՄ երկրներ հիմնականում արտահանում ենք պատրաստի արտադրանք, այլ ոչ թե հումք»,- ասաց Բաբայանը:
ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվալների համաձայն` 2018-ի հունվար-դեկտեմբերին ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 1 մլրդ 989 մլն  499.9 հազար դոլար, որը 2017թ. համեմատ աճել է 11.3 տոկոսով:
Փոխնախարարն արտահանման աճի այս տեմպը դրական ցուցանիշ է համարում և կարծում է` այն զարգանալու միտում ունի: Բաբայանի կարծիքով` այն հնարավորությունները, որ առկա են եվրասիական շուկա արտահանում անելու համար, պետք է մաքսիմալ օգտագործել:
Արտահանման ամենամեծ ծավալը ԵԱՏՄ երկրներից բաժին է ընկել Ռուսաստանին` 666 մլն 501.7 հազար դոլար: Փոխնախարարը դա պայմանավորեց նրանով, որ Ռուսաստանն առևտրաշրջանառության առումով ավանդաբար եղել է Հայաստանի ամենամեծ գործընկերը: «Եվ դրանով է պայմանավորված, որ Ռուսաստան արտահանում ենք ավելի մեծ ծավալով ապրանքներ: Նաև Ռուսաստանի շուկան լոգիստիկ առումով ավելի մատչելի է, այն ավելի մեծ է, քան ԵԱՏՄ մյուս պետություններինը»,-նշեց նա:
Նախորդ տարի  նվազել է ԵԱՏՄ երկրներից միայն Ղրղզստանի հետ առևտրաշրջանառությունը, այդ թվում՝ արտահանումը` մոտ 45 տոկոսով` կազմելով ընդամենը 970.5 հազար դոլար: Նման նվազումը փոխնախարարը մեկնաբանեց հետևյալ կերպ. «Հնարավոր է, որ այդ ապրանքներն ավելի նպատակահարմար է եղել արտահանել այլ շուկա: Դրանք են շոկոլադը, խմիչքը, միրգը, բանջարեղենը: Հայաստանից կան տնտեսավարողներ, որոնք ծառայություն են մատուցում Ղրղզստանում, հետևաբար քաղաքական որևէ խոչընդոտ չունենք այս երկրի հետ»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառության, արտահանման խոչընդոտերին` Բաբայանը նշեց, որ արտահանման համար տեխնիկական խնդիրներ լինում են անդամ բոլոր երկրների մասով: Օրինակ՝ Հայաստանից Բելառուս արտահանման համար ալկոհոլային խմիչքների և ծխախոտի համար առկա է սահմանափակում, որը բարդացնում է ապրանքների մուտքն այդ շուկա: «Սակայն նախորդ տարվա 6 ամսվա կտրվածքով տեսնում ենք, որ արտահանվել են նոր ապրանքներ, որոնք նախկինում չէին արտահանվել: Հայաստանն արդեն այդ խոչընդոտը հաղթահարելու համար առաջարկ է ներկայացրել ԵԱՏՄ համապատասխան հանձնաժողովին: Եվ դա քննարկման փուլում է»,-ներկայացրեց փոխնախարարը:
Նախորդ տարում ԵԱՏՄ երկրներից Ռուսաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 1 մլրդ 924 մլն 443.8 հազար դոլար, որը 2017-ի համեմատ աճել է 11.2 տոկոսով: 9.1 տոկոս առևտրաշրջանառության աճ է նկատվել նաև Բելառուսի հետ՝ կազմելով 50 մլն 326.2 հազ. դոլար: Ղազախստանի հետ աճը եղել է աննախադեպ տեմպերով՝ 50 տոկոսով: Առևտրաշրջանառությունն այս երկրի հետ կազմել է 13 մլն 459.2 հազ. դոլար՝ նախորդ տարվա 8 մլն 972.8 հազ. դոլարի համեմատ: ԵԱՏՄ մյուս երկրի Ղրղզստանի հետ առևտրաշրջանառության ծավալը, սակայն, նվազել է մոտ 31 տոկոսով՝ կազմելով ընդամենը 1 մլն 270.7 հազ. դոլար:

Export volume from Armenia to EAEU grows: Deputy minister sees great opportunities in Eurasian market
Export volume from Armenia to EAEU grows: Deputy minister sees great opportunities in
Eurasian market
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. The market of the Eurasian Economic Union (EAEU) has many advantages and is very important for Armenia in terms of export, and the emerging technical and other problems are immediately being solved by Armenia’s proposal. As a result, the trade turnover with the EAEU states increased 11.3% last year. The export volume from Armenia comprised 688 million 976 thousand drams, which is an increase of 20.7% compared to 2017, Albert Babayan – deputy minister of economy, said in an interview to ARMENPRESS.
“Nearly 688 million AMD export share belongs to the EAEU market in Armenia’s export market. The same volume is exported to the EU market and nearly one billion to other markets. In other words, nearly 25-26% of export goes to the EAEU countries. Tobacco, drinks, shoes, textile, communication means, fresh fruits, vegetables, canned food, fresh fish and crayfish are mainly exported to the Eurasian market from Armenia. The most important is that we export ready-made goods to the EAEU states, rather than raw material”, the deputy minister said.
According to the data of the National Statistical Committee, the trade turnover with the EAEU states in January-December 2018 comprised 1 billion 989 million 499.9 thousand drams, which increased by 11.3% compared to 2017.
The deputy minister considers this export growth rate a positive figure and believes that it has a tendency to develop. Albert Babayan stated that it is necessary to use all the opportunities existing in the Eurasian market for carrying out export.
The greatest export share belongs to Russia – 666 million 501.7 thousand USD. The deputy minister said this is linked with the fact that Russia traditionally has been Armenia’s greatest trade partner. “And this is also the reason that we are exporting goods with greater volumes to Russia. In addition, Russia’s market is more affordable from logistics perspective, it is bigger than that of the remaining EAEU states”, he noted.
The trade turnover from the EAEU states has decreased only to Kyrgyzstan, as well as the export – by nearly 45%, comprising 970.5 thousand USD. “Maybe it was more appropriate to export that goods to the other markets. These goods are chocolate, drinks, fruits and vegetables. There are economic entities from Armenia who provide service in Kyrgyzstan, therefore we have no political obstacle with this country”, Babayan said.
Talking about the trade turnover, export obstacles with the EAEU states, the deputy minister said export may cause technical problems for all member states. For instance, there is a restriction for exporting alcoholic drinks and tobacco from Armenia to Belarus which makes the entry of the goods to this market difficult. “But according to the results of the six months of 2018, we see that new goods have been exported which were not exported in the past. In order to overcome this obstacle Armenia has already submitted a proposal to the EAEU respective commission. The proposal is currently at the discussion stage”, the deputy minister said.