CEPA-ն ապահովում է ԵՄ հետ գործընկերության արդյունավետ մեխանիզմներ. ՀՀ վարչապետը՝ ԱլԳ հարցերով ԵՄ հատուկ դեսպաններին
CEPA-ն ապահովում է ԵՄ հետ գործընկերության արդյունավետ մեխանիզմներ. ՀՀ
վարչապետը՝ ԱլԳ հարցերով ԵՄ հատուկ դեսպաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 12-ին ընդունել է Եվրոպական միության անդամ երկրների` Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ դեսպաններին:
Բացման խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Ուրախ եմ ողջունել Եվրամիության անդամ երկրներից նման ներկայացուցչական պատվիրակությանը, որի հիմնական խնդիրն է խթանել Արևելյան գործընկերության տեսլականը և առաջընթացը:
Եվրամիության հետ գործընկերությունը հսկայական նշանակություն ունի Հայաստանի համար` հատկապես ինստիտուցիոնալ շինարարության և տնտեսական զարգացման իմաստով: Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (CEPA) մեր համագործակցության հիմնական գործիքն է, և Հայաստանը լիովին հավատարիմ է դրա իրականացմանը: Դա կարևոր ռազմավարական փաստաթուղթ է, որն ապահովում է արդյունավետ մեխանիզմներ ինչպես ԵՄ-ի հետ մեր գործընկերության, այնպես էլ բարեփոխումների առաջխաղացման համար:
Հույս ունենք, որ համաձայնագրի վավերացումը կկատարվի ժամանակին: Ես երախտապարտ եմ այն երկրներին, որոնք արդեն ավարտել են այդ գործընթացը: Միևնույն ժամանակ, օգտվելով առիթից, կցանկանայի խնդրել ձեզ փոխանցել մեր խնդրանքը ձեր կառավարություններին` արագացնելու վավերացման գործընթացը:
Ինչպես գիտեք, անցյալ տարի մեր երկիրն ու հասարակությունն անցան տեկտոնային վերափոխումների միջով, ինչը հանգեցրեց իրական ժողովրդավարության հաղթանակին: Հայաստանում և Սփյուռքում հայ հասարակությունը լիովին ներգրավված է և աջակցում է այդ զարգացումներին:
Մեր կառավարությունը ձգտում է ամրապնդել մարդու իրավունքները, հասնել կայուն ժողովրդավարության, ապահովել որակյալ կառավարում, օրենքի գերակայություն, դատական համակարգի անկախություն և հավասար խաղի պայմաններ բոլոր քաղաքական և տնտեսական գործիչների համար: Սա մեզ ավելի է մոտեցնում Արևելյան գործընկերության հիմքում դրված արժեքներին ու ձգտումներին:
Մեր հեղափոխության տրամաբանական գագաթնակետն անցած դեկտեմբերին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն էին: Ես հպարտ եմ, որ միջազգային դիտորդներն ընտրությունները գնահատել են որպես ԵԱՀԿ չափանիշներին լիովին համապատասխան, այն է՝ ժողովրդավարական, ազատ, արդար և թափանցիկ: Ըստ էության, դրանք անկախության տարիներից ի վեր Հայաստանում անցկացված լավագույն ընտրություններն էին:
Քաղաքական տրանսֆորմացիան ավարտելով՝ մեր կառավարությունն այժմ կենտրոնացել է տնտեսական անցման վրա: Մենք պետք է տնտեսական հեղափոխություն իրականացնենք: Մենք ընդունել ենք բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգ, որն ուղղված է բիզնեսի համար իրական մրցակցային միջավայրի ստեղծմանը, օրենսդրական դաշտի բարելավմանը և պարզեցմանը, առևտրային խոչընդոտների վերացմանը և օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավմանը:
Որպես առաջնահերթություն` մենք ներկայում քայլեր ենք ձեռնարկում տեխնոլոգիաների և գիտելիքների վրա հիմնված տնտեսության խթանման համար: Տեխնոլոգիական հատվածն այսօր մեր տնտեսության շարժիչ ուժերից է: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները զարգացման մեծ ներուժ ունեն Հայաստանում: Նրանք դառնում են մեր հիմնական համեմատական առավելություններից մեկը և կարող են ապագայում դառնալ մեր տնտեսության անկյունաքարը:
Այս կապակցությամբ կցանկանայի ձեզ տեղեկացնել, որ Հայաստանը հյուրընկալելու է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը, որը տեղի կունենա 2019 թհոկտեմբերի 6-9-ը Երևանում: Միջոցառմանը կմասնակցեն հարյուրավոր գործարար համայնքների անդամներ, մի քանի տասնյակ երկրներից ակադեմիկոսներ և կառավարական ներկայացուցիչներ: Օգտվելով առիթից, կցանկանայի խնդրել ձեզ այս տեղեկությունը փոխանցել ձեր կառավարություններին` այդ իրադարձությանը ներկայացուցիչներ ուղարկելու համար:
Բարեփոխումների իրականացումը բարդ գործընթաց է, որը պահանջում է զգալի ֆինանսական և մտավոր ռեսուրսներ: Այս առումով ԵՄ շարունակական ֆինանսական և տեխնիկական աջակցությունը մեզ համար չափազանց կարևոր է: Մենք բարձր ենք գնահատում այն: Սակայն այսօր մենք ակնկալում ենք ավելի մեծ աջակցություն ԵՄ-ից: Հաշվի առնելով «ավելին` ավելիի դիմաց» ձեռքբերումների տարբերակման սկզբունքի տրամաբանությունը` կարծում ենք, որ այն պետք է համապատասխանի Հայաստանում գրանցված ժողովրդավարական նվաճումներին:
Խնդրում ենք փոխանցել ձեր մայրաքաղաքներին մեր այն ուղերձը, որ ԵՄ աջակցությունը կարող է արագացնել հայաստանյան բարեփոխումները, դրանք ավելի ուժեղ և կառուցողական դարձնել:
Վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը ևս մեկ կարևոր հանձնառություն է մեզ համար: Հայաստանը հետևողական քայլեր է ձեռնարկում մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և ռեադմիսիայի համաձայնագրերի արդյունավետ իրականացման ուղղությամբ: Եվ մենք հուսով ենք, որ ԵՄ անդամ պետությունները պատշաճ կերպով կգնահատեն մեր առաջընթացը և կզարգացնեն Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, ես կցանկանայի ձեզ տեղեկացնել, որ երեկ ես հանդիպեցի Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչի՝ պարոն Թոուո Կլարի հետ: Մենք մանրակրկիտ զրույց ունեցանք հակամարտության և նախագահ Ալիևի հետ մեր վերջին հանդիպումների շուրջ»:
Ավստրիայի Հանրապետության Եվրոպայի, ինտեգրման և արտաքին գործերի դաշնային նախարարության Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնաց Թոմաս Բուխսբաումը պատվիրակության անունից կարևորել է Հայաստանի վարչապետի հետ հանդիպումը, որը հնարավորություն կտա քննարկել Արևելյան գործընկերության ծրագրի արդյունավետ իրականացմանը և Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացմանը վերաբերող հարցեր:  «Պարոն Փաշինյան, ԵՄ 16 անդամ երկրների ներկայացուցիչներ եկել են Հայաստան` Ձեր բարեփոխումների օրակարգին, տնտեսական հեղափոխության տեսլականին ծանոթանալու և Արևելյան գործընկերության ծրագրի մասնակից Հայաստանի զարգացմանն իրենց աջակցությունը հայտնելու համար: Մենք ողջունում ենք Հայաստանում ժողովրդավարական փոփոխությունների խաղաղ իրականացումը և խորհրդարանական կառավարման համակարգին սահուն անցումը», - նշել է նա: Պարոն Բուխսբաումը ողջունել է նաև նախորդ տարի դեկտեմբերին Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, որոնք լիովին համապատասխանում էին ժողովրդավարական ընտրությունների չափանիշներին, և որոնց արդյունքները ևս մեկ անգամ վկայում էին Հայաստանի վարչապետի նկատմամբ առկա հանրային մեծ վստահության մասին:
Խոսելով 2018թ. դեկտեմբերի 9-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների մասին` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Դրանք անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին ազատ, արդար, թափանցիկ և ժողովրդավարական ընտրություններն էին: Ընտրությունները մինչ այս անցկացվել են խախտումներով, ընտրակեղծիքներով: Կեղծված ընտրությունների էջն ընդմիշտ փակ է Հայաստանի համար, և դա մեր քաղաքական կամքն է: Այժմ մեր օրակարգում ժողովրդավարության ամրապնդումն է և տնտեսությունում փոփոխությունների իրականացումն է»: Վարչապետն ընդգծել է` տնտեսական հեղափոխության նպատակը իրական հնարավորությունների ստեղծումն է մարդկանց համար, տեղական և օտարերկրյա ներդրողների համար, և այդ տեսլականը կյանքի կոչելու համար կառավարությունն արդեն իսկ բարեփոխումներ է իրականացնում` օրենսդրական և կառուցվածքային առկա գործիքակազմի կատարելագործման, ինչպես նաև նոր գործիքների ներդրման ուղղությամբ:
Ի պատասախն Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման վերաբերյալ հարցադրումներին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է. «Ժողովրդավարությունը մեզ համար ներքին համոզմունք է և հավատամք, դա մեր հասարակության արժեքային կողմնորոշումն է, այլ ոչ թե արտաքին քաղաքական կամ աշխարհաքաղաքական ընտրություն»:
Մասնակիցների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի ժողովրդավարական մարտահրավերներին, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդմանը, կոռուպցիայի դեմ տարվող պայքարին, բարեփոխումների գործընթացի հաջողությանը, հասարակական-քաղաքական կյանքում կանանց ներգրավվածության ավելացմանը, ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին, Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության զարգացմանը, ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում Հայաստանի և Հայաստանի գործընկերների համար առկա հնարավորություններին վերաբերող և մի շարք այլ հարցերի:

CEPA обеспечивает эффективные механизмы партнерства с ЕС: премьер-министр принял специальных послов ЕС по Восточному партнерству
CEPA обеспечивает эффективные механизмы партнерства с ЕС: премьер-министр принял
специальных послов ЕС по Восточному партнерству
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял специальных послов ЕС по странам Восточного партнерства.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра Армении, в своем вступительном слове премьер-министр Пашинян отметил: “Я рад приветствовать такую представительную делегацию из стран-членов ЕС, главная задача которой заключается в продвижении концепции и прогресса Восточного партнерства.
Партнерство с ЕС имеет огромное значение для Армении, особенно в плане институционального строительства и экономического развития. Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA) является основным инструментом нашего сотрудничества, и Армения полностью привержена его осуществлению. Это важный стратегический документ, который обеспечивает эффективные механизмы как для нашего партнерства с ЕС, так и для продвижения реформ.
Мы надеемся, что соглашение будет вовремя ратифицировано. Я благодарен тем странам, которые уже завершили этот процесс. В то же время, пользуясь случаем, хотел бы попросить вас передать нашу просьбу вашим правительствам ускорить процесс ратификации.
Как вы знаете, в прошлом году наша страна и общество прошли через тектонические преобразования, которые привели к победе настоящей демократии. Армянское общество в Армении и диаспоре полностью вовлечено и поддерживает эти изменения.
Наше правительство стремится укрепить права человека, достичь устойчивой демократии, обеспечить качественное управление, верховенство закона, независимость судебной системы и равные условия для всех политических и экономических деятелей. Это еще более приближает нас к ценностям и стремлениям, которые лежат в основе Восточного партнерства.
Логическим апогеем нашей революции стали внеочередные парламентские выборы, состоявшиеся в декабре прошлого года. Я горжусь тем, что международные наблюдатели оценили выборы как полностью соответствующие стандартам ОБСЕ, назвав их демократическими, свободными, справедливыми и прозрачными. Фактически, это были лучшие выборы, проведенные в Армении с момента обретения независимости.
Завершив политическую трансформацию, наше правительство сосредоточилось на экономических изменениях. Мы должны совершить экономическую революцию. Мы приняли амбициозную программу реформ, направленную на создание реальной конкурентной среды для бизнеса, совершенствование и упрощение законодательного поля, устранение торговых барьеров и привлечение прямых иностранных инвестиций.
В качестве приоритета в настоящее время мы предпринимаем шаги для стимуляции экономики, основанной на технологиях и знаниях. Технологический сектор сегодня является одной из движущих сил нашей экономики. Информационные технологии имеют большой потенциал для развития в Армении. Они становятся одним из наших основных сравнительных преимуществ и могут стать краеугольным камнем нашей экономики в будущем.
В этой связи я хотел бы проинформировать вас, что в Армении пройдет Всемирный конгресс информационных технологий, который состоится 6-9 октября 2019 года в Ереване. В мероприятии примут участие сотни представителей деловых кругов, академики и представители правительств из десятков стран. Пользуясь случаем, хочу попросить вас передать эту информацию вашим правительствам для направления представителей на это мероприятие.
Проведение реформ - сложный процесс, требующий значительных финансовых и интеллектуальных ресурсов. В этом отношении постоянная финансовая и техническая поддержка ЕС чрезвычайно важна для нас. Мы высоко ценим ее. Но сегодня мы ожидаем большей поддержки со стороны ЕС. Учитывая логику принципа дифференциации достижений «больше за большее», мы считаем, что она должна соответствовать зарегистрированным в Армении демократическим достижениям.
Прошу передать вашим столицам наше послание о том, что поддержка ЕС может ускорить армянские реформы, сделав их более сильными и конструктивными.
Диалог о либерализации визового режима является еще одним важным обязательством для нас. Армения последовательно предпринимает шаги для эффективной реализации соглашений об упрощении визового режима и реадмиссии. И мы надеемся, что государства-члены ЕС должным образом оценят наш прогресс и будут развивать Программу действий по либерализации виз.
Что касается Нагорного Карабаха, я хотел бы проинформировать вас о том, что вчера я встретился со специальным представителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии господином Тойво Клааром. Мы подробно обсудили конфликт и наши последние встречи с президентом Алиевым”.
Специальный посланник по вопросам Восточного партнерства федерального министерства Австрии по Европе, интеграции и иностранным делам Томас Бахсбаум от имени делегации поприветствовал встречу с премьер-министром Армении, которая позволит обсудить эффективную реализацию программы Восточного партнерства и вопросы углубления сотрудничества Армения-ЕС.
Господин Пашинян, в Армению прибыли представители 16 стран-членов ЕС, чтобы ознакомиться с вашей программой реформ, видением экономической революции и выразить поддержку развитию Армении, которая является членом программы Восточного партнерства. Мы приветствуем мирное проведение демократических изменений в Армении и плавный переход к парламентской системе правления”, - отметил он.
Г-н Бахсбаум также приветствовал проведение парламентских выборов в Армении в декабре прошлого года, которые полностью соответствовали критериям демократических выборов и результаты которых в очередной раз свидетельствуют о большом доверии общества к премьер-министру Армении.
Говоря состоявшихся 9 декабря 2018 года парламентских выборах, Никол Пашинян отметил: “Это были первые свободные, честные, прозрачные и демократические выборы в истории независимой Армении. До этого выборы проводились с нарушениями, фальсификациями. Страница фальсифицированных выборов навсегда закрыта в Армении, и это наша политическая воля. Теперь в нашей повестке - укрепление демократии и внесение изменений в экономику”.
Премьер-министр подчеркнул, что целью экономической революции является создание реальных возможностей для людей, местных и иностранных инвесторов, и правительство уже реализует реформы, направленные на улучшение существующих законодательных и институциональных инструментов, а также на внедрение новых инструментов.
Отвечая на вопросы о развитии демократии в Армении, Никол Пашинян подчеркнул: “Демократия является для нас внутренним убеждением, это ценностная ориентация нашего общества, а не внешняя политика или геополитический выбор”.
В ходе встречи премьер-министр Никол Пашинян также коснулся демократических вызовов Армении, укрепления демократических институтов, борьбы с коррупцией, успеха процесса реформ, повышения вовлеченности женщин в общественно-политическую жизнь, процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, развития сотрудничества Армения-ЕС, возможностей Армении и партнеров Армении в рамках интеграционных объединений и ряда других вопросов.