Փաշինյանը ՊԵԿ-ին հանձնարարել է կաբելային հեռուստատեսության փաթեթներ տրամադրող ընկերություններին դուրս բերել ստվերից
Փաշինյանը ՊԵԿ-ին հանձնարարել է կաբելային հեռուստատեսության փաթեթներ
տրամադրող ընկերություններին դուրս բերել ստվերից
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արժույթի միջազգային հիմնադրամը Հայաստանում ստվերը գնահատում է մոտ 40%. ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ պատճառը ոլորտներն են, որոնց ստվերային գոյությունը չի էլ նկատվում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 12-ին Ազգային ժողովում Փաշինյանն ասաց պատգամավորների հարցերին պատասխանելիս:
«Որ Հայաստանում ահռելի ստվեր կա, այդ մասին, կարծում եմ, նույնիսկ կարիք չկա խոսելու: Արժույթի միջազգային կազմակերպությունը Հայաստանում ստվերը գնահատում է մոտ 40%, դա երևի շատ մոտ է իրականությանը: Այսօր Հայաստանում ոլորտներ կան, որոնք բոլորիս աչքի առաջ գործում են, և մենք չենք նկատում, որ այդ ստվերային ոլորտները գոյություն ունեն: Հայաստանում կա կաբելային հեռուստատեսություն հասկացություն, որ մարդիկ կաբելով հեռուստատեսային փաթեթները տներ են հասցնում, ու ամեն ամիս գալիս, 5 հազար դրամ վերցնում: Սրանք տասնյակ միլիարդներով դրամներ են, և ես ՊԵԿ-ին հանձնարարել եմ շատ արագ բացահայտել այդ համակարգը. կամ պետք է գնա հարկային դաշտ, կամ չգործի ընդհանրապես»,- ասաց Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ այս խնդրի լուծումը կնպաստի նաև այնպիսի խնդիրների լուծմանն, ինչպիսին թոշակների բարձրացումն է:
«Հայաստանում թոշակը 1000 դրամ բարձրացնելու համար անհրաժեշտ է 6 մլրդ դրամ, հետևաբար 5 հազար դրամով բարձրացնելու համար անհրաժեշտ է 30 մլրդ դրամ: Մենք պետք է մի կողմից ստվերային տնտեսության դեմ պայքարենք, մյուս կողմից տնտեսական որոշակի աճ ապահովենք, որպեսզի այդ խնդիրը կարողանանք լուծել»,- նշեց վարչապետը:

Пашинян приказал ГКД вывести компании кабельного телевидения из тени
ЕРЕВАН, 12 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Международный валютный фонд оценивает теневую экономику Армении примерно в 40%. По словам премьер-министра РА Никола Пашиняна, причина в тех сферах, чья теневая деятельность не замечается. Как сообщает «Арменпресс», об этом 12 февраля Пашинян сказал в Национальном Собрании, отвечая на вопросы депутатов.
«О том, что в Армении огромная тень, я думаю, мне даже не нужно об этом говорить. Международный валютный фонд оценивает теневую экономику Армении примерно в 40%, что, вероятно, очень близко к реальности. В Армении есть области, которые действуют у нас на глазах, но мы не замечаем, что такие теневые области существуют. В Армении существует понятие кабельного телевидения, пакеты которого разносятся по домам, и каждый месяц они получают 5000 драмов. Это десятки миллиардов драмов, и я поручил ГКД очень быстро разоблачить эту систему: или она должна перейти в налоговое поле или не функционировать вообще», - сказал Пашинян.
По словам главы правительства, решение этой проблемы также будет способствовать решению таких проблем, как повышение пенсий.
«Чтобы увеличить пенсии в Армении на 1 000 драмов, необходимо 6 млрд драмов, следовательно, чтобы увеличить ее на 5 000 драмов необходимо 30 млрд драмов. Нам нужно бороться с теневой экономикой, с одной стороны, и с другой стороны, обеспечить определенный экономический рост, чтобы мы могли решить эту проблему», - отметил премьер-министр.
В НС Армении проходит очередное заседание, на котором обсуждается программа правительства Армении. Основной докладчик – премьер-министр Армении Никол Пашинян.