ՊՆ-ն չի պատրաստվում զինծառայողների մահվան դեպքերի մասին որևէ տեղեկություն կոծկել. Դավիթ Տոնոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտպանության նախարարությունը չի պատրաստվում զինծառայողի մահվան դեպքերի մասին տեղեկությունը ոչ ծածկել, ոչ կոծկել և դա չի արել տարիներ շարունակ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ՊՆ վարչական համարի մամուլի սրահում Կիպրոսի Հանրապետության  պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելդիսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին ասաց Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հանրությունից թաքցրել Սյունիքի մարզի զորամասերից մեկում պայմանագրային զինծառայող Էդուարդ Գրիգորյանի մահվան դեպքը:
«Պաշտպանության նախարարությունը չի պատրաստվում ոչ ծածկել, ոչ կոծկել և դա չի արել տարիներ շարունակ: Մենք հիմա փոքր ծառայողական քննություն ենք իրականացնում՝ պարզելու, թե դա ինչի հետ է կապված եղել, որովհետև, հաշվի առնելով այն, որ դեպքը կապված չի եղել ծառայության հետ, մենք, այսպես ասած, մեծ ուշադրություն չենք դարձրել այդ խնդրին»,- ասաց նախարարը:
Նախարարը շեշտեց, որ տեղեկություններն այսօրվա իրողություններում հնարավոր չէ կոծկել, որովհետև դրանց մասին կարելի է իմանալ տարբեր գերատեսչություններից:
«Լրատվամիջոցները տեղեկություն են ստանում և Դատախազությունից, և Քննչական կոմիտեից, և Հատուկ քննչական  ծառայությունից, և Պաշտպանության նախարարությունից: Հնարավոր չէ որևէ բան կոծկել, բայց, միևնույն ժամանակ, չեմ կարծում, որ անհրաժեշտ է ծառայության հետ չկապված, նախաքննության փուլում գտնվող դեպքերի վերաբերյալ անընդհատ բարձրաձայնել»,- եզրափակեց Տոնոյանը:
2019 թվականի հունվարի 1-ին՝ ժամը 04:00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի մարտական դիրքի պահպանության տեղամասում կրծքավանդակի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքով հայտնաբերվել էր նույն զորամասի պայմանագրային զինծառայող Էդգար Էդուարդի Գրիգորյանը: Նա տեղափոխվել է Մեղրի ԲԿ, որտեղ ժամը 08:10-ին մահացել է: Դեպքի առթիվ Քննչական կոմիտեում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ ՔՕ-ի  110-րդ հոդվածի 1 մասով՝ ինքնասպանության հասցնելը:

Министерство обороны не намерено скрывать какую-либо информацию о гибели военнослужащих: Давид Тоноян
Министерство обороны не намерено скрывать какую-либо информацию о гибели
военнослужащих: Давид Тоноян
ЕРЕВАН, 12 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Минобороны не собирается скрывать информацию о гибели военнослужащего и не делало этого много лет. Как сообщает «Арменпресс», об этом в конференц-зале Министерства обороны заявил на совместной пресс-конференции с министром обороны Республики Кипр Савасом Анжелдисом Республики Армения министр обороны Республики Армения Давид Тоноян, отвечая на вопрос, почему министерство обороны Армении скрыло от общественности смерть военнослужащего-контрактника Эдуарда Григоряна в одной из воинских частей Сюникского марза.
«Министерство обороны не собирается скрывать, и оно не делало этого в течение многих лет. Сейчас мы проводим небольшое служебное расследование, чтобы выяснить, что произошло, потому что, учитывая тот факт, что дело не было связано со службой, мы не уделили этой проблеме боольшого внимания», - сказал министр.
Министр подчеркнул, что информация не может быть скрыта в современных реалиях, так как ее можно узнать из разных ведомств.
«Средства массовой информации получают информацию из прокуратуры, Следственного комитета, Специальной следственной службы и Министерства обороны. Невозможно что-либо скрывать, но в то же время я не думаю, что нужно постоянно говорить о случаях, не связанных со службой», - заключил Тоноян.
1 января 2013 года в 04:00 утра военнослужащий-контрактник из той же воинской части Эдгар Григорян был найден с огнестрельным ранением в груди в воинской части Министерства обороны РА. Его отвезли в медицинский центр Мегри, где он умер в 08:10. Следственный комитет возбудил уголовное дело по статье 110 (1) Уголовного кодекса РА (УПК) – доведение до самоубийства.