ՊՆ-ն չի պատրաստվում զինծառայողների մահվան դեպքերի մասին որևէ տեղեկություն կոծկել. Դավիթ Տոնոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտպանության նախարարությունը չի պատրաստվում զինծառայողի մահվան դեպքերի մասին տեղեկությունը ոչ ծածկել, ոչ կոծկել և դա չի արել տարիներ շարունակ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ՊՆ վարչական համարի մամուլի սրահում Կիպրոսի Հանրապետության  պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելդիսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին ասաց Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հանրությունից թաքցրել Սյունիքի մարզի զորամասերից մեկում պայմանագրային զինծառայող Էդուարդ Գրիգորյանի մահվան դեպքը:
«Պաշտպանության նախարարությունը չի պատրաստվում ոչ ծածկել, ոչ կոծկել և դա չի արել տարիներ շարունակ: Մենք հիմա փոքր ծառայողական քննություն ենք իրականացնում՝ պարզելու, թե դա ինչի հետ է կապված եղել, որովհետև, հաշվի առնելով այն, որ դեպքը կապված չի եղել ծառայության հետ, մենք, այսպես ասած, մեծ ուշադրություն չենք դարձրել այդ խնդրին»,- ասաց նախարարը:
Նախարարը շեշտեց, որ տեղեկություններն այսօրվա իրողություններում հնարավոր չէ կոծկել, որովհետև դրանց մասին կարելի է իմանալ տարբեր գերատեսչություններից:
«Լրատվամիջոցները տեղեկություն են ստանում և Դատախազությունից, և Քննչական կոմիտեից, և Հատուկ քննչական  ծառայությունից, և Պաշտպանության նախարարությունից: Հնարավոր չէ որևէ բան կոծկել, բայց, միևնույն ժամանակ, չեմ կարծում, որ անհրաժեշտ է ծառայության հետ չկապված, նախաքննության փուլում գտնվող դեպքերի վերաբերյալ անընդհատ բարձրաձայնել»,- եզրափակեց Տոնոյանը:
2019 թվականի հունվարի 1-ին՝ ժամը 04:00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի մարտական դիրքի պահպանության տեղամասում կրծքավանդակի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքով հայտնաբերվել էր նույն զորամասի պայմանագրային զինծառայող Էդգար Էդուարդի Գրիգորյանը: Նա տեղափոխվել է Մեղրի ԲԿ, որտեղ ժամը 08:10-ին մահացել է: Դեպքի առթիվ Քննչական կոմիտեում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ ՔՕ-ի  110-րդ հոդվածի 1 մասով՝ ինքնասպանության հասցնելը:

Defense ministry has no plans to hide any information about death cases of soldiers, says minister
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. Armenia’s defense ministry has no plans to hide information about the death cases of servicemen, and has not done so for years, Defense minister Davit Tonoyan said during a joint press conference with defense minister of Cyprus Savvas Angelides in Yerevan, asked why the ministry concealed the death case of soldier Edgar Grigoryan from the public, reports Armenpress.
“The defense ministry is not going to hide and conceal information on such cases, and has not done so for years. Currently we are conducting a small service examination to find out what is has been linked with, because given the fact that the incident was not linked with the service, we haven’t paid much attention to the issue”, the minister said.
The minister said today it is impossible to hide any information because they can be disseminated from different agencies.
“The media outlets receive information both from the Prosecutor’s Office, the Investigative Committee, the Special Investigative Service and the defense ministry. It’s impossible to hide anything, but at the same time, I don’t see a need to constantly inform about the cases that are not linked with the service and are at the preliminary investigation stage”, Tonoyan said.
On January 1 soldier Edgar Grigoryan was found shot in a military unit. He was hospitalized, but later died.