Նիկոլ Փաշինյանն անձնական պատասխանատվություն է համարում ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացուն օգնելը իր ուժերին հավատալու հարցում
Նիկոլ Փաշինյանն անձնական պատասխանատվություն է համարում ՀՀ յուրաքանչյուր
քաղաքացուն օգնելը իր ուժերին հավատալու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահ է, որ Հայաստանի քաղաքացիները չեն կարող չցուցաբերել տնտեսական ակտիվություն, որովհետև կառավարությունն ու Ազգային ժողովի մեծամասնությունը հռչակում են այդ ուղեգիծը և ստեղծելու են դրա հնարավորությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի քննարկման ընթացքում՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանի հարցին:
Անի Սամսոնյանը հիշեցրեց ՀՀ վարչապետի ելույթում հնչած միտքը, թե կառավարության ծրագիրը հարուստ չէ  թվային ցուցանիշներով, քանի որ այդ ցուցանիշները կախված են նաև ՀՀ քաղաքացիների ակտիվությունից, ովքեր պետք է դառնան տնտեսական ակտիվիստ: Պատգամավորը հետաքրքրվեց՝ եթե չհաջողվի արձանագրել բարձր տնտեսական ցուցանիշներ, կառավարությունն ասելո՞ւ է, որ դա տեղի չունեցավ, քանի որ ՀՀ քաղաքացիները տնտեսական ակտիվություն չցուցաբերեցին:
ՀՀ վարչապետը պատասխանեց, որ քաղաքացիները չեն կարող տնտեսական ակտիվություն չցուցաբերել, որովհետև դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած  խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությամբ  արձանագրվել է քաղաքացիների և կառավարության պարտավորվածությունը, թե ինչ է անելու առաջիկա տարիներին: «Եվ որևէ հիմք չկա ենթադրելու, որ Հայաստանի քաղաքացիները պայմանավորվածության իրենց բաժինը չեն անի: Ես այսօր եկել եմ այստեղ ձևակերպելու, թե մենք ինչպես ենք պայմանավորվածությունների մեր բաժինը իրականացնելու և ինչպես ենք պատկերացնում այդ պայմանավորվածությունների ի կատար ածումը քաղաքացիների կողմից:
Այդ նույն հարցը մեզ տալիս էին քաղաքական հեղափոխության ժամանակ: Մենք այդ նույն պատասխանը տալիս էինք: Մենք ասում էինք՝ ժողովուրդ, երբ դուք ուզենաք ցույց տալ ձեր կամքը, մենք կլինենք երաշխավորը, որ ձեր կամքը ի կատար կածվի: Նույնը վերաբերում է տնտեսական հեղափոխությանը, և ես կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները 2018թ. դեկտեմբերի 9-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում ակնհայտորեն և հստակ ցույց են տվել տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելու իրենց կամքը»,- ընդգծեց վարչապետը:
Նա հավելեց՝ եթե պարզվի, որ չի իրականացվել  տնտեսական հեղափոխությունը, ՀՀ քաղաքացիները էլի իրենց կամքը կարտահայտեն և կլինեն դատավոր՝ ինչ է եղել, ինչու է եղել, ինչպես է եղել, ով է դրա մեղավորը: «Հայաստանի կառավարությունը և ես անձամբ,  ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա պատրաստ եմ կրել պատասխանատվությունը Հայաստանում  քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, անվտանգային հետագա զարգացումների համար, դա իմ անձնական պատասխանատվությունն է: Բայց ես իմ անձնական պատասխանատվությունն առաջին հերթին համարում եմ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացուն օգնելը,  որ նա հավատա իր ուժին»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը ևս մեկ անգամ հստակեցրեց, եթե չիրականացվի տնտեսական հեղափոխությունը, դրա համար պատասխանատվությունը կկրի ՀՀ կառավարությունը, որը  չի կարողացել  քաղաքացիներին քաջալերել տնտեսական ակտիվության:

Никол Пашинян считает себя ответственным за то, что каждый гражданин Республики Армения верил в свои силы
Никол Пашинян считает себя ответственным за то, что каждый гражданин Республики
Армения верил в свои силы
ЕРЕВАН, 12 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян убежден, что граждане Армении не могут не проявлять экономическую активность, потому что правительство и большинство Национального собрания провозглашают этот курс и будут создавать возможность для него. Как сообщает Арменпресс, Никол Пашинян сказал об этом в ходе обсуждения программы правительства РА в Национальном Собрании, отвечая на вопрос депутата фракции "Просвещенная Армения" Ани Самсонян.
Ани Самсонян напомнила заявление премьер-министра о том, что правительственная программа не богата числовыми показателями, так как эти цифры также зависят от активности граждан РА, которые должны стать экономическими активистами. Депутат поинтересовался, если не удастся зарегистрировать высокие экономические показатели, будет ли правительство говорить, что этого не произошло, потому что граждане Армении не проявляли экономической активности.
Премьер-министр Армении заявил, что граждане не могут позволить себе не быть экономически активными, поскольку голосование на парламентских выборах 9 декабря было зафиксировано гражданами и правительством в отношении того, что делать в ближайшие годы.
«Нет оснований полагать, что граждане Армении не выполнят свою долю договоренности. Я приехал сюда сегодня, чтобы описать, как мы выполним нашу долю договоренности и как мы представляем реализацию этих соглашений со стороны граждан. Тот же вопрос был задан нам во время политической революции. Мы дали тот же ответ. Мы говорили: люди, когда вы захотите проявить свою волю, мы будем гарантом выполнения вашей воли. То же самое относится и к экономической революции, и я думаю, что граждане Республики Армения в 2018 году, во время парламентских выборов 9 декабря, четко и ясно продемонстрировали свое желание осуществить экономическую революцию», - подчеркнул премьер.
Он добавил, что если экономическая революция не будет реализована, граждане Армении вновь выразят свою волю и будут судьями: что случилось, почему, как случилось, кто виноват? «Правительство Армении и я лично, как и прежде, готовы нести ответственность за дальнейшие политические, экономические, социальные события и события в сфере безопасности в Армении - это моя личная ответственность. Но я свою личную ответственность, прежде всего, вижу в том, чтобы помочь каждому гражданину Армении поверить в свои силы», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр еще раз пояснил, что если экономическая революция не будет осуществлена, правительство Армении будет нести ответственность за то, что не смогло стимулировать граждан к экономической активности.
В НС Армении проходит очередное заседание, на котором обсуждается программа правительства Армении. Основной докладчик – премьер-министр Армении Никол Пашинян.