Նիկոլ Փաշինյանն անձնական պատասխանատվություն է համարում ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացուն օգնելը իր ուժերին հավատալու հարցում
Նիկոլ Փաշինյանն անձնական պատասխանատվություն է համարում ՀՀ յուրաքանչյուր
քաղաքացուն օգնելը իր ուժերին հավատալու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահ է, որ Հայաստանի քաղաքացիները չեն կարող չցուցաբերել տնտեսական ակտիվություն, որովհետև կառավարությունն ու Ազգային ժողովի մեծամասնությունը հռչակում են այդ ուղեգիծը և ստեղծելու են դրա հնարավորությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի քննարկման ընթացքում՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանի հարցին:
Անի Սամսոնյանը հիշեցրեց ՀՀ վարչապետի ելույթում հնչած միտքը, թե կառավարության ծրագիրը հարուստ չէ  թվային ցուցանիշներով, քանի որ այդ ցուցանիշները կախված են նաև ՀՀ քաղաքացիների ակտիվությունից, ովքեր պետք է դառնան տնտեսական ակտիվիստ: Պատգամավորը հետաքրքրվեց՝ եթե չհաջողվի արձանագրել բարձր տնտեսական ցուցանիշներ, կառավարությունն ասելո՞ւ է, որ դա տեղի չունեցավ, քանի որ ՀՀ քաղաքացիները տնտեսական ակտիվություն չցուցաբերեցին:
ՀՀ վարչապետը պատասխանեց, որ քաղաքացիները չեն կարող տնտեսական ակտիվություն չցուցաբերել, որովհետև դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած  խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությամբ  արձանագրվել է քաղաքացիների և կառավարության պարտավորվածությունը, թե ինչ է անելու առաջիկա տարիներին: «Եվ որևէ հիմք չկա ենթադրելու, որ Հայաստանի քաղաքացիները պայմանավորվածության իրենց բաժինը չեն անի: Ես այսօր եկել եմ այստեղ ձևակերպելու, թե մենք ինչպես ենք պայմանավորվածությունների մեր բաժինը իրականացնելու և ինչպես ենք պատկերացնում այդ պայմանավորվածությունների ի կատար ածումը քաղաքացիների կողմից:
Այդ նույն հարցը մեզ տալիս էին քաղաքական հեղափոխության ժամանակ: Մենք այդ նույն պատասխանը տալիս էինք: Մենք ասում էինք՝ ժողովուրդ, երբ դուք ուզենաք ցույց տալ ձեր կամքը, մենք կլինենք երաշխավորը, որ ձեր կամքը ի կատար կածվի: Նույնը վերաբերում է տնտեսական հեղափոխությանը, և ես կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները 2018թ. դեկտեմբերի 9-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում ակնհայտորեն և հստակ ցույց են տվել տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելու իրենց կամքը»,- ընդգծեց վարչապետը:
Նա հավելեց՝ եթե պարզվի, որ չի իրականացվել  տնտեսական հեղափոխությունը, ՀՀ քաղաքացիները էլի իրենց կամքը կարտահայտեն և կլինեն դատավոր՝ ինչ է եղել, ինչու է եղել, ինչպես է եղել, ով է դրա մեղավորը: «Հայաստանի կառավարությունը և ես անձամբ,  ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա պատրաստ եմ կրել պատասխանատվությունը Հայաստանում  քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, անվտանգային հետագա զարգացումների համար, դա իմ անձնական պատասխանատվությունն է: Բայց ես իմ անձնական պատասխանատվությունն առաջին հերթին համարում եմ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացուն օգնելը,  որ նա հավատա իր ուժին»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը ևս մեկ անգամ հստակեցրեց, եթե չիրականացվի տնտեսական հեղափոխությունը, դրա համար պատասխանատվությունը կկրի ՀՀ կառավարությունը, որը  չի կարողացել  քաղաքացիներին քաջալերել տնտեսական ակտիվության:

Helping every citizen to believe in own strengths is personal responsibility, says PM
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. PM Nikol Pashinyan is confident that the citizens of Armenia cannot fail in demonstrating economic activity because the government and the parliamentary majority are declaring this vector and will create its opportunities.
Pashinyan was speaking in response to a question from Lusavor Hayastan (Luminous Armenia) lawmaker Ani Samsonyan in parliament.
Samsonyan quoted the PM’s earlier statement that the government’s action plan is not rich in numbers because numbers depend also on the activeness of citizens, who in turn must become economic activists. The MP asked what will the government say in the event of failing to record high economic indicators, will it say that it didn’t happen because the citizens didn’t demonstrate economic activeness or not.
The PM replied that citizens cannot not demonstrate economic activeness because the December 9 election recorded the agreement between citizens and the government on what will happen in the coming years. “And there are no grounds to presume that the citizens will not implement their share of the agreement. I have come here today to formulate how we will carry out our share of the agreements and how we imagine the implementation of these agreements by the citizens.
We were being asked this same question during the political revolution. We were giving this same answer. We were saying, folks, if you will want to show your will, we will be the guarantor for your will to be fulfilled. The same goes for the economic revolution, and I believe that the citizens of Armenia have clearly showed their will for implementing economic revolution in the 2018 December 9 parliamentary election,” he said.
He added that if it so turns out that the economic revolution has not been implemented, the citizens will again express their will and will be the judge on what happened, why, how, and who is the guilty.
“The Armenian government, and personally myself, like before, am ready to bear responsibility for further political, economic, social and security developments in Armenia, this is my personal responsibility. But first and foremost I find my personal responsibility to be helping every citizens of Armenia in believing in their strengths”, he said.
He said the government will bear responsibility in the theoretical event of failing to implement economic revolution.