Սիրիայում Հայաստանի մարդասիրական առաքելությունն իրականացվում է օրենքի տառին համապատասխան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության կողմից մարդասիրական առաքելությունն իրականացվում է օրենքի տառին համապատասխան: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ՊՆ վարչական համարի մամուլի սրահում Կիպրոսի Հանրապետության  պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելդիսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին ասաց Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Սիրիայի հետ մեր համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշված է, որ եղել է գրավոր խնդրանք Սիրիայի իշխանություններից։ Եվ Հայաստանի Հանրապետության հումանիտար առաքելությունն իրականացվում է օրենքի տառին համապատասխան», - ասաց Տոնոյանը:
Նախարարը նշեց նաև, որ եթե լինեն այնպիսի հանգամանքներ, և եթե անհրաժեշտություն լինի նաև ռազմական գործողություններին մասնակցելու, Հայաստանն անպայման դա ևս կանի օրենքի տառին համապատասխան: «Իհարկե, միևնույն ժամանակ կաշխատենք համագործակցել արտախորհրդարանական ուժերի հետ՝ այդ հարցում որոշումը կայացնելու ժամանակ», - ասաց Տոնոյանը:
Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելդիսը համոզված է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հաջողություն կունենան Սիրիայում իր առաքելությամբ:

Armenia’s humanitarian mission in Syria being carried out in accordance with law
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. Armenia’s humanitarian mission in Syria is being carried out in accordance with the law, Defense minister Davit Tonoyan said during a joint press conference with defense minister of Cyprus Savvas Angelides in Yerevan, reports Armenpress.
“The official statement regarding our cooperation with Syria says that there has been a written request by the Syrian authorities. And Armenia’s humanitarian mission is being implemented in accordance with the law”, the Armenian defense minister said.
He stated that if there is a need to participate in the military operations, Armenia will do that again in accordance with the law. “At the same time, we will of course try to cooperate with the extra-parliamentary forces while making a decision on that matter”, Davit Tonoyan said.
In his turn the defense minister of Cyprus said he is convinced that Armenia will succeed with its mission in Syria.
A group consisting of humanitarian de-miners, doctors and Armenian specialists ensuring their safety, a total of 83 people, departed for Syria’s Aleppo on February 8 aimed at providing professional humanitarian support to the Syrian people.