ԵԱՀԿ-ն դիտարկում է անցկացնելու Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` փետրվարի 13-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղից դեպի արևելք ընկած հատվածում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա):

OSCE to conduct monitoring at Artsakh-Azerbaijan line of contact
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. On February 13, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the OSCE Mission will conduct a planned monitoring of the ceasefire regime on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, to the east of Talish village of the Martakert region, the foreign ministry of Artsakh told Armenpress.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring will be conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ghenadie Petrica (Moldova) and Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina).