Վենեսուելա Է հասցվել մարդասիրական օգնության առաջին խմբաքանակը. Գուայդո
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայի համար մարդասիրական օգնության առաջին խմբաքանակը փետրվարի 11-ին ստացվել Է երկրի տարածքում եւ հանձնվել բժիշկներին: Այս մասին Twitter-ում հայտնել Է երկրի ընդդիմության առաջնորդ Խուան Գուայդոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեր իրավասություններին համապատասխան՝ այսօր մենք մարդասիրական օգնության առաջին խմբաքանակը հասցրեցինք Առողջապահության կենտրոնների ասոցիացիա: Բեռը պարունակում Է 1,7 միլիոն բաժին մանկական սնունդ եւ 4,5 (միլիոն բաժին) հատուկ հավելումներ հղի կանանց համար»,- գրել Է նա:
Քաղաքական գործիչը չի ճշտել, թե հատկապես ինչ կերպ Է բեռը հասցվել երկրի տարածք: Երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն մարդասիրական օգնության հանձնման նախաձեռնությունն անվանել Է «օլիգարխիայի վատ եւ Էժանագին շոու» եւ համաքաղաքացիներին կոչ Է արել՝ հրաժարվել դրանից: Չնայած պաշտոնական Կարակասի դիրքորոշմանը, փետրվարի 8-ին Կոլումբիայի Կուկուտա սահմանամերձ քաղաքում բացվել Է Վենեսուելայի բնակիչների համար մարդասիրական օգնության բաշխման կենտրոն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Гуайдо сообщил о прибытии в Венесуэлу первой партии гуманитарной помощи
Первая партия гуманитарной помощи для Венесуэлы прибыла на территорию страны в понедельник и передана медикам. Об этом в Twitter сообщил лидер оппозиции страны Хуан Гуайдо.
"В соответствии с нашими компетенциями сегодня мы доставили первую партию гуманитарной помощи для Ассоциации центров здравоохранения. Груз содержит 1,7 млн порций детского питания и 4,5 [млн порций] специальных добавок для беременных женщин", - написал он. Политик не уточнил, каким именно способом груз был доставлен на территорию страны,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Президент страны Николас Мадуро назвал инициативу о передаче гуманитарной помощи "плохим и дешевым шоу олигархии" и призвал сограждан отказаться от нее. Несмотря на позицию официального Каракаса, 8 февраля в колумбийском приграничном городе Кукута открылся центр по распределению гуманитарной помощи для жителей Венесуэлы.