Լիբանանը հրաժարվեց մասնակցել Մերձավոր Արեւելքին նվիրված Վարշավայի խորհրդաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանը չի մասնակցելու Մերձավոր Արեւելքին նվիրված նախարարական խորհրդաժողովին, որը կազմակերպում են ԱՄՆ-ը եւ Լեհաստանը՝ դրան Իսրայելի մասնակցելու պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Լիբանանի արտաքին գործերի նախարար Ջեբրան Բասիլը՝ ելույթ ունենալով Իրանի իր պաշտոնակից Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ համատեղ Բեյրութում անցկացված մամուլի ասուլիսում:
«Մենք հայտարարել ենք, որ Վարշավայի խորհրդաժողովում մեր բացակայության պատճառը դրան Իսրայելի մասնակցությունն Է եւ այն կարեւորությունը, որը տրվում Է նրան, քանի որ Լիբանանը ինքնուրույն դիրքորոշում ունի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ»,-ասել Է Բասիլը: Մերձավոր Արեւելքին նվիրված նախարարական խորհրդաժողովը նշանակված Է փետրվարի 13-14-ին Վարշավայում: Այն կբացեն ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Փոմպեոն եւ Լեհաստանի ԱԳ ղեկավար Յացեկ Չապուտովիչը: Իրանը հանդիպմանը մասնակցելու հրավեր չի ստացել: Իր հերթին ԱՄՆ-ի Պետդեպարտմենտի պաշտոնյան ընդգծել Է, որ Վարշավայի խորհրդաժողովը հակաիրանական բնույթ չի կրում: Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարարությունը հայտնել Է, որ Ռուսաստանը չի մասնակցելու Վարշավայի խորհրդաժողովին, որը «նախապատրաստվում Է հապճեպորեն, առանց հաշվի առնելու մերձավորարեւելյան եւ ներտարածաշրջանային ազդեցիկ երկրների կարծիքը», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ливан отказался участвовать в варшавской конференции по Ближнему Востоку
Ливан не будет принимать участие в министерской конференции по Ближнему Востоку, которую организовывают США и Польша, из-за участия в ней Израиля, заявил глава ливанского МИД Джебран Басиль на совместной пресс-конференции со своим иранским коллегой в Бейруте.
"Мы озвучили причину нашего отсутствия на конференции в Варшаве, она заключается в участии Израиля и значимости, которая ему предана. Так как Ливан имеет самостоятельную позицию во внешней политике", - сказал Басиль на совместной пресс-конференции со своим иранским коллегой в Бейруте,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Министерская конференция по Ближнему Востоку, которую организовывают США и Польша, намечена на 13-14 февраля в Варшаве. Ее откроют госсекретарь США Майк Помпео и глава МИД Польши Яцек Чапутович.
Иран приглашения на встречу не получил. В свою очередь чиновник госдепартамента США подчеркнул, что конференция в Варшаве не носит антииранский характер.
Ранее МИД РФ сообщил о том, что Россия не будет участвовать в варшавской конференции, которая "готовится поспешно, без учета мнения влиятельных ближневосточных и внерегиональных стран".