Ստամբուլում շենքի փլուզման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 21-ի. նախարարի խոսքով՝ բետոնում շատ ծովի ավազ է եղել
Ստամբուլում շենքի փլուզման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 21-ի. նախարարի
խոսքով՝ բետոնում շատ ծովի ավազ է եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլում ութ հարկանի շենքի փլուզման հետևանքով զոհերի թիը հասել է 21-ի, հայտնել է Թուրքիայի ներքին գործերի նածարար Սուլեյման Սոյլուն։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր փետրվարի 6-ին Ստամբուլի Քարթալ շրջանում շենքի փլուզման հետևանքով 18 զոհերի և 14 վիրավորների մասին։ Փրկարարները շարունակում են քանդել փլատակները։
«Զոհերի թիվը ներկայիս պահին հասել է 21-ի, փլատակների տակից դուրս է բերվել 14 վիրավոր։ Նախնական տեղեկատվության համաձայն, փլված շենքում գտնվել է, ընդհանուր առմամբ, 35 մարդ, որոնք արդեն հայտնաբերվել են կենդանի կամ մեռած, այնուամենայնիվ, որոնողական-փրկարարական գործողությունը կշարունակվի»,- ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, ասել է  Սոյլուն լրագրողներին։
Ավելի վաղ Ստամբուլի նահանգապետ Ալի Երլիքայան հայտնել էր, որ փրկարար գործողությանը մասնակցում է տարբեր գերատեսչությունների մոտ 500 աշխատակից, դատախազությունը հետաքննություն է սկսել արտակարգ դեպքի կապակցությամբ։ Փլուզման հնարավոր պատճառների թվում քննարկվում է շենքի վերնահարկերի անօրինական կառուցումը։ Թուրքիայի շրջակա միջավայրի և քաղաքաշինության նախարար Մուրատ Քուրումի խոսքով՝  շենքի շինարարության համար օգտագործված բետոնում հայտնաբերվել է մեծ քանակությամբ ծովի ավազ։

Число погибших при обрушении дома в Стамбуле достигло 21
Число погибших при обрушении восьмиэтажного здания в Стамбуле увеличилось до 21, сообщил министр внутренних дел Турции Сулейман Сойлу.
Ранее сообщалось о 18 погибших и 14 раненых из-за обрушения здания в стамбульском районе Картал в среду. Спасатели продолжают разбирать завалы.
"Число погибших к настоящему моменту достигло 21, из-под завалов извлечено 14 раненых. По предварительной информации, всего в рухнувшем доме находилось 35 человек, которые уже обнаружены живыми или мертвыми, тем не менее поисково-спасательная операция будет продолжена", - как передает Арменпресс со ссылкой РИА Новости, сказал Сойлу журналистам.
Ранее губернатор Стамбула Али Ерликайя сообщил, что в спасательной операции участвуют около 500 сотрудников различных ведомств, прокуратура начала расследование в связи с ЧП. В качестве возможной причины обрушения рассматривается незаконная надстройка верхних этажей дома. По словам министра окружающей среды и градостроительства Турции Мурата Курума, в бетоне, который использовался при строительстве дома, было обнаружено большое количество морского песка.