Էստոնիան Հայաստանը Եվրամիության կարևոր գործընկեր է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի վարչապետ Յուրի Ռատասը Հայաստանը, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության մյուս երկրները՝ Վրաստանը,  Բելառուսը, Մոլդովան, Ուկրաինան ու Ադրբեջանը համարում է Եվրամիության կարևոր գործընկեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով The Baltic Times-ը, այս մասին Ռատասը խոսել է Տալինում Արևելյան գործընկերության 6-րդ ամենամյա համաժողովի բացման ելույթում:
Նա ընդգծել է, որ Արևելյան գործընկերության նախագիծն առաջիկա տարիներին պետք է ավելի ամբիցիոզ լինի: Նրա խոսքով՝ Եվրամիության արևելյան հարևան վեց երկրների հետ համագործակցությունն Էստոնիայի արտաքին քաղաքականության կարևոր առաջնահերթություններից է:
«Ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ հետաքրքրությունների վրա հիմնված համագործակցությունը մեր արևելյան գործընկերների հետ նպաստել է նոր հաջողությունների գրանցմանը: Այն օգնել է բարելավել մարդկանց կյանքն այդ երկրներում՝ ստեղծելով աշխատատեղեր, զարգացնելով ենթակառուցվածքները, ընդլայնելով երիտասարդների կրթական հնարավորությունները»,- ասել է վարչապետը:
Նա նշել է, որ իրենք պատրաստ են Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների հետ կիսվել էլեկտրոնային կառավարման, վարչական բարեփոխումների, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման և մեդիա որակների զարգացման իրենց փորձառությամբ:
Յուրի Ռատասը նաև հանդիպել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ և քննարկել երկկողմ հարաբերություններին, ինչպես նաև Եվրամիության հետ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Նա վերահաստատել է Էստոնիայի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանին ԵՄ ինտեգրացման հարցում:

Эстония считает Армению важным партнером ЕС
Премьер-министр Эстонии Юри Ратас считает важным партнером ЕС Армению, а также другие страны Восточного партнерства - Грузию, Беларусь, Молдову, Украину и Азербайджан. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на The Baltic Times, Ратас сказал об этом на открытии 6-го Ежегодного форума Восточного партнерства в Таллине.
Он подчеркнул, что Восточное партнерство должно стать более амбициозным в ближайшие годы. По его словам, сотрудничество с восточными соседями ЕС является одним из ключевых приоритетов внешней политики Эстонии.
«Сотрудничество, основанное на общих ценностях и взаимных интересах с нашими восточными партнерами, способствовало новому успеху. Это помогло улучшить жизнь людей в этих странах, создав рабочие места, развивая инфраструктуру и расширяя образовательные возможности молодежи», - сказал премьер-министр.
Он отметил, что они готовы поделиться своим опытом с государствами-членами Восточного партнерства в области электронного управления, административной реформы, укрепления гражданского общества и развития СМИ.
Юри Ратас также встретился с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и обсудил вопросы, касающиеся двусторонних отношений, а также сотрудничества с Европейским союзом. Он подтвердил готовность Эстонии поддержать Армению в процессе интеграции в ЕС.