Էստոնիան Հայաստանը Եվրամիության կարևոր գործընկեր է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի վարչապետ Յուրի Ռատասը Հայաստանը, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության մյուս երկրները՝ Վրաստանը,  Բելառուսը, Մոլդովան, Ուկրաինան ու Ադրբեջանը համարում է Եվրամիության կարևոր գործընկեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով The Baltic Times-ը, այս մասին Ռատասը խոսել է Տալինում Արևելյան գործընկերության 6-րդ ամենամյա համաժողովի բացման ելույթում:
Նա ընդգծել է, որ Արևելյան գործընկերության նախագիծն առաջիկա տարիներին պետք է ավելի ամբիցիոզ լինի: Նրա խոսքով՝ Եվրամիության արևելյան հարևան վեց երկրների հետ համագործակցությունն Էստոնիայի արտաքին քաղաքականության կարևոր առաջնահերթություններից է:
«Ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ հետաքրքրությունների վրա հիմնված համագործակցությունը մեր արևելյան գործընկերների հետ նպաստել է նոր հաջողությունների գրանցմանը: Այն օգնել է բարելավել մարդկանց կյանքն այդ երկրներում՝ ստեղծելով աշխատատեղեր, զարգացնելով ենթակառուցվածքները, ընդլայնելով երիտասարդների կրթական հնարավորությունները»,- ասել է վարչապետը:
Նա նշել է, որ իրենք պատրաստ են Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների հետ կիսվել էլեկտրոնային կառավարման, վարչական բարեփոխումների, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման և մեդիա որակների զարգացման իրենց փորձառությամբ:
Յուրի Ռատասը նաև հանդիպել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ և քննարկել երկկողմ հարաբերություններին, ինչպես նաև Եվրամիության հետ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Նա վերահաստատել է Էստոնիայի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանին ԵՄ ինտեգրացման հարցում:

YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Estonian Prime Minister Juri Ratas says Armenia, as well as the remaining Eastern Partnership countries, such as Georgia, Belarus, Moldova, Ukraine and Azerbaijan, are important partners of the European Union, Armenpress reports citing The Baltic Times.
In his remarks at the 6th annual conference on the Eastern Partnership in Tallinn, the Estonian PM said the Eastern Partnership must strive to be even more ambitious in the coming 10 years. According to him, the cooperation with the six eastern neighbors of the European Union is an important foreign policy priority for Estonia.
“Cooperation with our eastern partners, which is based on common values and mutual interests, has helped achieve a lot. It has helped to improve people's lives in those states -- it has created new jobs, developed the infrastructure, expanded young people's learning opportunities”, the Prime Minister said.
Juri Ratas said they are ready to share with these countries their experience with establishing e-governance, implementing administrative reforms, strengthening civil society and developing media skills.
The Estonian PM also met with foreign minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and discussed issues relating to the bilateral relations and the cooperation with the EU. He reaffirmed Estonia’s readiness to assist Armenia in its integration with the EU.