Արարատ Միրզոյանն ու ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանն անհրաժեշտ են համարել խորհրդարանական կապերի ամրապնդումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 8-ին ընդունել է Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիորգի Սագանելիձեին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, խորհրդարանի ղեկավարը, փաստելով հայ եւ վրացի ժողովուրդների ավանդական բարեկամությունն ու պատմական խորը արմատները, ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերությունները որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու լայն հնարավորություններ  կան:
Գիորգի Սագանելիձեն Արարատ Միրզոյանին է փոխանցել Վրաստանի խորհրդարանի ղեկավարի շնորհավորանքն ու բարեմաղթանքները` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Դեսպանը, կարեւորելով  խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, անհրաժեշտ է համարել երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ ակտիվ համագործակցությունը, փոխայցերն ու փորձի փոխանակումը:
Գիորգի Սագանելիձեն համոզմունք է հայտնել, որ հայ եւ վրացի խորհրդարանականներն իրենց ներդրումը կունենան երկկողմ բարիդրացիական հարաբերությունների առավել զարգացման գործում:
Կողմերը երկուստեք անհրաժեշտ են համարել երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական կապերի ակտիվացումը ոչ միայն պատգամավորական բարեկամական խմբերի մակարդակում, այլեւ միջազգային խորհրդարանական կառույցներում:
Զրուցակիցները, անդրադառնալով հայ-վրացական կապերի առավել խորացմանն ու սերտացմանը, վստահություն են հայտնել, որ երկու երկրների ու ժողովուրդների միջեւ գոյություն ունեցող եղբայրական հարաբերություններով պայմանավորված` խորհրդարանական երկխոսությունն ամուր հիմք կլինի համագործակցության առավել ամրապնդման համար:

Арарат Мирзоян принял посла Грузии в Армении
8 февраля Председатель НС А.Мирзоян   принял Чрезвычайного и Полномочного посла Грузии в Армении Г.Саганелидзе. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
Глава парламента, отметив традиционную дружбу и глубокие исторические корни армянского и грузинского народов, подчеркнул, что налицо широкие возможности вывести двусторонние отношения на качественно новый уровень.
Г.Саганелидзе передал А.Мирзояну поздравления и добрые пожелания в связи с избранием Председателем НС. Посол, подчеркнув роль парламентской дипломатии, считает необходимым активное сотрудничество законодательных органов двух стран, взаимные визиты и обмен опытом.
Посол выразил уверенность, что армянские и грузинские парламентарии внесут свой вклад в еще большее развитие добрососедских отношений.
Стороны обоюдно считают необходимым активизацию парламентских связей между двумя странами не только на уровне депутатских групп дружбы, но и в международных парламентских структурах.
Собеседники, обратившись к дальнейшему углублению и упрочению армяно-грузинских связей, выразили уверенность, что обусловленный существующими между двумя странами и народами братскими отношениями парламентский диалог станет прочной основой для еще большего укрепления сотрудничества.