ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովը անհիմն է ճանաչել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի բողոքը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովը անհիմն է ճանաչել 2011թ. Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վերաբերյալ ներկայացված բողոքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին փետրվարի 7-ին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Միջազգային կազմակերպությունների վարչության պետ Վահրամ Կաժոյանը:
«Ութ տարվա դիվանագիտական «պատերազմի» ու «դատավարական» չափազանց լարված լսումների և բանակցությունների արդյունքում, այսօր հաղթական ավարտին հասցրեցինք ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի «Անդրսահմանային համատեքստում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման մասին» (Էսպու, 1991թ.) կոնվենցիայի շրջանակներում Հայաստանի համար մի կարևորագույն հարց։
Առանց մանրամասներ ներկայացնելու ասեմ, որ 2011 թվականին Ադրբեջանը բողոք էր ներկայացրել Հայաստանի դեմ, որը բոլոր կետերով հերքվել էր Արտաքին գործերի և Բնապահպանության նախարարությունների պատվիրակության կողմից՝ ութ տարիների ընթացքում կայացած մի քանի տասնյակ լսումների ընթացքում։ Այսօր պաշտոնապես ընդունվեց որոշումը, որով մեր ներկայացրած փաստերի հիման վրա հաստատվեց, որ Հայաստանը լիովին կատարում է կոնվենցիայի դրույթները և Ադրբեջանի բողոքն անհիմն էր»,- գրել է Կաժոյանը:

YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. The United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) acknowledged Azerbaijan’s 2011 appeal against Armenia as groundless, Vahram Kazhoyan – head of the Department of International Organizations at the Armenian foreign ministry, said on Facebook, reports Armenpress.
“Thanks to the diplomatic “war” and quite tense “judicial” hearings and negotiations that lasted 8 years, today we have completed a very important issue for Armenia within the framework of the UNECE Convention on Environmental Impact Assessment in a Transboundary Context (Espoo, 1991).
Without presenting any details I want to state that in 2011 Azerbaijan has submitted an appeal against Armenia which has been denied by the delegation of the foreign ministry and nature protection ministry with all points during a dozens of hearings held within 8 years. Today the decision was officially adopted according to which it has been confirmed based on our facts that Armenia completely fulfills the provisions of the Convention, and the appeal of Azerbaijan was accepted as groundless”, he said.