Բրիտանացիները մաթեմատիկոս Ալան Թյուրինգին ճանաչել են 20-րդ դարի մեծագույն դեմքը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հեռուստառադիոհաղորդումների BBC բրիտանական կորպորացիան լսարանը մաթեմատիկոս Ալան Թյուրինգին (1912-1954 թթ.) ճանաչել Է 20-րդ դարի մեծագույն դեմքը: Քվեարկության արդյունքներն ամփոփվել են BBC-ի երկրորդ հեռուստաալիքի եթերում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Հարյուրամյակի հասարակական գործիչներին, գիտնականներին ու արտիստներին որոշել են «Կուռքեր» 8-մասանոց հաղորդման ընթացքում, որը եթեր Էր հեռարձակվում հունվարի սկզբից: Առաջին յոթ սերիաներից յուրաքանչյուրի ցուցադրումից հետո հանդիսատեսները պետք Է ընտրեին այն չորս թեկնածուներից մեկին, որոնց կյանքի ճանապարհն ու ձեռքբերումները քննարկվել Էին եթերում: Փետրվարի 5-ին եթեր Է հեռարձակվել հաղորդման եզրափակիչ թողարկումը, որի ընթացքում հարկավոր Էր ընտրել արդեն այն յոթ պատմական անձանցից մեկին, որոնք հաղթել Էին իրենց անվանակարգերում: «Մեծագույն նկարիչ կամ գրող» կատեգորիայում հաղթանակ Է տարել գեղանկարչության մեջ կուբիզմի եւ սյուռեալիզմի հիմնադիր իսպանացի Պաբլո Պիկասոն:
Հեռուստադիտողները դարի «Մեծագույն մարզիկ» են ընտրել բռնցքամարտիկ Մոհամեդ Ալիին, իսկ հարյուրամյակի լավագույն Էստրադային արտիստ՝ 2016 թվականին մահացած երգիչ Դեւիդ Բոուիին: «Մեծագույն առաջնորդ» Է դարձել Նելսոն Մանդելան, «Մեծագույն քաղաքական ակտիվիստ»՝ Մարտին Լյութեր Քինգը, «Մեծագույն գիտնական»՝ Թյուրինգը: Հենց վերջինս Է ամենաշատ ձայները հավաքել եզրափակիչում:
Հաղորդման ժամանակ ուշադրություն Է դարձվել ոչ միայն Թյուրինգի վաստակին՝ որպես ծածկագրողի, որն օգնել Է կոտրել գերմանական գաղտնագրերը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում, եւ մաթեմատիկոսի, որը կանխատեսել Է ժամանակակից համակարգիչների հայտնվելը, այլեւ նրա ճակատագրի վրա: Թյուրինգը հոմոսեքսուալիստ Էր եւ տղամարդու հետ կապի համար դատապարտվել Էր, երբ ոչ ավանդական հարաբերությունները դեռեւս օրենքից դուրս Էին ՄԵծ Բրիտանիայում: Բրիտանացի մաթեմատիկոսը «Հաշվողական մեքենաները եւ բանականությունը» հայտնի գիտական հոդվածի հեղինակն Է, որում նա առաջարկեց արհեստական ինտելեկտի սահմանման կանոնը, որն ստացավ Թյուրինգի թեստ անվանումը: Դրանում ասված Է, որ արհեստական ինտելեկտ կարող Է կոչվել համակարգչային այն ծրագիրը, որի հետ շփվելու ընթացքում մարդու մեջ այն հաստատ տպավորությունն Է ստեղծվում, որ ինքը խոսում Է ոչ թե մեքենայի, այլ մեկ ուրիշ մարդու հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Британцы признали математика Алана Тьюринга величайшей личностью XX века
Аудитория вещательной корпорации Би-би-си признала математика Алана Тьюринга (1912-1954) величайшей личностью XX века. Итоги голосования были подведены в прямом эфире второго телеканалаБи-би-си во вторник вечером.
Общественных деятелей, ученых и артистов столетия определяли в ходе 8-серийной передачи "Кумиры" (Icons), выходившей в эфир с начала января. После показа каждой из семи первых серий зрителям необходимо было выбрать одного из четверых кандидатов, жизненный путь и достижения которых обсуждались в эфире. 5 февраля вышел финальный выпуск передачи, в ходе которого выбирать нужно было уже среди семи исторических личностей, победивших в своих номинациях,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В категории "Величайший художник или писатель" победу одержал основоположник кубизма и сюрреализма в живописи испанец Пабло Пикассо, "Величайшим спортсменом" века телезрители выбрали боксера Мохаммеда Али, а лучшим эстрадным артистом столетия - скончавшегося в 2016 году певца Дэвида Боуи. "Величайшим лидером" стал Нельсон Мандела, "Величайшим политическим активистом" - Мартин Лютер Кинг, "Величайшим исследователем"  - Эрнест Шеклтон и "Величайшим ученым"  - Тьюринг.
Именно последний набрал больше всего голосов в финале. В передаче обращалось внимание не только на заслуги Тьюринга в качестве криптографа, который помог взломать сложнейшие немецкие шифры в ходе Второй мировой войны, и математика, предвосхитившего появление современных компьютеров, но и на его судьбу. Тьюринг был гомосексуалистом и был осужден за связь с мужчиной, когда нетрадиционные отношения еще находились в Великобритании вне закона.
Британский математик является автором известной научной статьи "Вычислительные машины и разум", в которой он предложил правило определения искусственного интеллекта, получившее название тест Тьюринга. Оно гласит, что искусственным интеллектом может называться такая компьютерная программа, в ходе общения с которой у человека возникает стойкое впечатление, что он разговаривает с другим человеком, а не с машиной.