Այլընտրանքային էներգետիկան հեռանկարային ոլորտ է մեր երկրի համար. ՀՀ նախագահը շարունակում է հանդիպումները Ֆրանսիայի գործարար շրջանակների հետ
Այլընտրանքային էներգետիկան հեռանկարային ոլորտ է մեր երկրի համար. ՀՀ
նախագահը շարունակում է հանդիպումները Ֆրանսիայի գործարար շրջանակների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ֆրանսիացի հայտնի գործարար, Electricité de France ընկերության խորհրդի նախկին նախագահ և գլխավոր տնօրեն, Veolia Environnement ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Հենրի Պրոգլյոյի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը և գործարարը քննարկել են բնապահպանության, էներգետիկայի, ջրային պաշարների արդյունավետ կառավարման ոլորտներում փոխգործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները։
Հանրապետության նախագահը հատկապես ընդգծել է այլընտրանքային էներգետիկայի ոլորտում առկա մեծ ներուժն ու համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը՝ նշելով, որ Հայաստանը հարուստ է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներով, և այլընտրանքային էներգետիկան բիզնեսի հեռանկարային տեսակ է մեր երկրի համար։
Զրուցակիցները պայմանավորվել են, որ որպես առաջին քայլ, նշված ոլորտներում մեծ փորձառություն ունեցող գործարարն առաջիկա ամիսներին կայցելի Հայաստան՝ հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու, քննարկումները շարունակելու և գործակցությանն առավել առարկայական ընթացք տալու համար։

Альтернативная энергетика является перспективной для Армении: Армен Саркисян продолжает встречи с деловыми кругами Франции
Альтернативная энергетика является перспективной для Армении: Армен Саркисян
продолжает встречи с деловыми кругами Франции
Находящийся с рабочим визитом в Париже Президент Армен Саркисян проводит встречи с представителями французских общественных, деловых и культурных кругов, чтобы обсудить возможности сотрудничества. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
Президент Армен Саркисян встретился с известным французским предпринимателем, бывшим председателем совета и гендиректором компании Electricité de France, бывшим исполнительным  гендиректором компании Veolia Environnement Генри Проглио.
Собеседники обсудили вопросы экологии, энергетики, водных ресурсов, возможности эффективного управления и перспективы в указанных отраслях.
Президент Армен Саркисян подчеркнул, что альтернативная энергетика является перспективной для Армении, и здесь имеется возможность для осуществления совместных программ, поскольку Армения богата источниками альтернативной энергетики.
Собеседники условились, что в качестве первого шага опытный бизнесмен Генри Проглио посетит Армению в ближайшие месяцы – для ознакомления на месте с возможностями и условиями, продолжения обсуждений и придания сотрудничеству более предметного течения.