Հայաստանը կընդլայնի փոխգործակցությունը Մերձավոր Արևելքի գործընկեր երկրների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունն ակտիվորեն աշխատելու է Իրանի և Վրաստանի հետ առանձնահատուկ բարիդրացիական հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ, որոնք հնարավորինս զերծ կլինեն այլ աշխարհաքաղաքական ազդեցություններից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է ՀՀ կառավարության ծրագրի նախագծում:
Նախագծի համաձայն՝ կառավարությունն ակտիվորեն գործելու է Չինաստանի հետ բարեկամական հարաբերություններին բնորոշ բազմոլորտ լայն համագործակցություն ծավալելու և ընդլայնելու, Հնդկաստանի և Ճապոնիայի հետ բարեկամական և փոխշահավետ փոխգործակցությունը զարգացնելու ու խորացնելու ուղղությամբ:
Հայաստանը նախատեսում է ընդլայնել փոխգործակցությունը Մերձավոր Արևելքի գործընկեր երկրների հետ, զարգացնելու համագործակցությունն ամերիկյան, ասիական, աֆրիկյան և խաղաղօվկիանոսյան պետությունների հետ:
Բազմակողմ հարթակներում կարևորվում է ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, ԵԽ-ում և միջազգային այլ կառույցներում Հայաստանի առավել ակտիվ ներգրավվածությունը և Հայաստանի շահերի պաշտպանությունը՝ ներառյալ անվտանգության, կայուն զարգացման և մարդու իրավունքների ոլորտներում:
Կարևորվում է նաև ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցությանն ակտիվ մասնակցությունը, այդ թվում՝ ԱՊՀ երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը, ՆԱՏՕ-ի հետ քաղաքական երկխոսության շարունակումը, Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի հետևողական իրականացումը, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը Հայաստանի ներգրավվածության խորացումը, ՖՄԿ-ում Հայաստանի նախագահության բարձր մակարդակով իրականացումը:

Armenia to expand mutual partnership with partner countries of Middle East
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. The Armenian government will take active steps to develop the unique and friendly relations with Iran and Georgia that will be free of other geopolitical impacts as much as possible, the government said in its draft Action Plan released today, reports Armenpress.
According to the draft, the government will actively work to expand multisectoral broad cooperation with China, develop and deepen the friendly and mutually beneficial partnership with India and Japan.
Armenia plans to expand the mutual partnership with the partner countries of the Middle East, develop the cooperation with the American, Asian, African and Pacific states.
An importance is attached to Armenia’s active engagement in the multilateral platforms – the UN, OSCE, CoE and other international structures, as well as protection of its interests including in the fields of security, sustainable development and human rights.
The active cooperation within the CSTO, as well as the development of the bilateral relations with the CIS states, the continuation of political dialogue with the NATO, the consistent implementation of the Individual Partnership Action Plan, the deepening of Armenia’s engagement in the International Organization of La Francophonie and conducting Armenia’s chairmanship at the IOF at the highest level are highlighted.