ՌԴ-ն 38 մլն եվրոյի չափով վարկ կտրամադրի Կուբային զենքի գնման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը հավանություն Է տվել ռազմատեխնիկական համագործակցության շրջանակում Կուբային 38 միլիոն եվրոյի չափով վարկ տրամադրելուն: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրեն Դմիտրի Շուգաեւը փետրվարի 6-ին «Կոմերսանտ» թերթում հրապարակված հարցազրույցում:
«Վարկային համաձայնագիրն ստորագրված Է եւ ռուսական կողմից արդեն անցել Է ներպետական ընթացակարգերը»,- ասել Է Շուգաեւը՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին:
Նա նշել Է, որ Կուբայի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության գծով միջկառավարական համաձայնագիրը գործում Է 2006 թվականից: «Մենք ավելի վաղ նրանց մատակարարել ենք զգալի ծավալի սպառազինություն եւ ռազմական տեխնիկա, այդ թվում նաեւ որպես ռազմատեխնիկական օգնություն: Այնտեղ կան մեր արտադրության թե՛ ինքնաթիռներ, թե՛ զրահատանկային տեխնիկա, թե՛ հրետանային համակարգեր, թե՛ հակաօդային պաշտպանության միջոցներ եւ թե՛ ծովային տեխնիկա: Այժմ փոխգործակցությունն իրականացվում Է այսպես կոչված տեխնոլոգիական համագործակցության ծրագրի շրջանակներում»,- հայտնել Է Ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության ղեկավարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Россия предоставит Кубе кредит в размере €38 млн по линии ВТС
Россия одобрила кредит в размере €38 млн для Кубы по линии военно-технического сотрудничества. Как передает Арменпресс, об этом сообщил директор Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС) Дмитрий Шугаев в интервью газете "Коммерсантъ", вышедшем в среду.
"Кредитное соглашение подписано и уже прошло внутригосударственные процедуры с российской стороны", - сказал Шугаев, отвечая на соответствующий вопрос.
Он отметил, что межправительственное соглашение по ВТС с Кубой действует с 2006 года. "Мы ранее поставили туда значительный объем вооружения и военной техники, в том числе и в качестве военно-технической помощи. Там есть и самолеты, и бронетанковая техника, и артиллерийские системы, и средства ПВО, и морская техника нашего производства. Сейчас взаимодействие реализуется в рамках программы так называемого технологического сотрудничества", - сообщил глава ФСВТС.