Արտգործնախարարությունը վերահաստատում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը
Արտգործնախարարությունը վերահաստատում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման
վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետությունը պետք է որոշիչ ձայն ու ներգրավվածություն ունենա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին փետրվարի 5-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասաց գերատեսչության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Առաջին իսկ օրվանից մեր կողմից հստակ ամրագրվել է այն սկզբունքը, որ Արցախի կարգավիճակը և անվտանգությունը գերակա նշանակություն ունեն մեզ համար: Արցախը որոշիչ ձայն և ներգրավվածություն պետք է ունենա իրական և տևական կարգավորման գործընթացում: Սա այն սկզբունքային դիրքորոշումն է, որը ներկայացվել է և' համանախագահներին, և' ադրբեջանական կողմին»,- ասաց Նաղդալյանը:
ԱԳ նախարարության մամուլի խոսնակը նշեց, որ այս հարցում սկզբունքները հստակ ամրագրվել են բազմիցս, և երկրորդ կարծիք չի կարող լինել:

Artsakh should have “decisive voice and involvement” in NK conflict settlement processes, says Armenia
Artsakh should have “decisive voice and involvement” in NK conflict settlement processes, says
YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. The Republic of Artsakh should have a decisive voice and involvement in the NK conflict settlement processes, Armenian foreign ministry spokesperson Anna Naghdalyan said at a news conference today.
“Since the very first day we have clearly stipulated that Artsakh’s status and security are a priority for us,” she said. “Artsakh must have a decisive voice and involvement in the real and long-lasting settlement process. This is the principled stance that has been presented both to the [OSCE Minsk Group]Co-Chairs and the Azerbaijani side,” Naghdalyan said.
The foreign ministry spokesperson noted that in this matter the principles have been stipulated numerously and there cannot be a second opinion.