Սան Ռեմոյում մեկնարկում Է իտալական Էստրադային երգի 69-րդ փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փետրվարի 5-ի երեկոյան Իտալիայի Սան Ռեմո քաղաքում սկսվում Է իտալական Էստրադային երգի նշանավոր փառատոնը: Այս հնագույն երաժշտական ստուգատեսը, որը «Եվրատեսիլ»-ի նախատիպն Է դարձել, անցկացվում Է 1951 թվականից եւ այս տարի կկայանա 69-րդ անգամ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես եւ անցյալ տարի, այս տարի Էլ ստուգատեսի գեղարվեստական ղեկավարը հեռուստահաղորդավար եւ բարդ Կլաուդիո Բալիոնին Է: Նա, հաստատված ավանդույթի համաձայն, կլինի նաեւ գլխավոր հաղորդավարը: Իր կողքին մրցույթի մասնակիցներին ներկայացնելու համար նա հրավիրել Է երկու հանրաճանաչ կատակերգուների՝ Վիրջինիա Ռաֆայելեին եւ Կլաուդիո Բիզիոյին: Մրցույթում իրենց կոմպոզիցիաները հանրության եւ ժյուրիի, ինչպես պրոֆեսիոնալ, այնպես Էլ լրագրողական (հաղթողին ընտրելու համար հաշվարկի բարդ սխեմա Է նախատեսված), դատին կհանձնեն 24 մասնակիցներ: Նրանց թվում վերստին թատրոնի բեմ կվերադառնան քաջ հայտնի Արիզան, Նեկը, Սիմոնե Կրիստիկին, իտալական Էստրադային բեմի վետերան երգչուհի Պատի Պրավոն, որը դուետով ելույթ կունենա երիտասարդ գործընկեր Բրիգայի հետ:
Մրցույթում իր նոր կոմպոզիցիան կներկայացնի Il Volo տրիոն, որը հանդես Է գալիս փոփ-օպերայի ժանրում, եւ որն արդեն Սան Ռեմոյի հաղթող Է դարձել: Այս տարվա նորույթներից Է միասնական մրցույթը՝ առանց երիտասարդ սկսնակ կատարողների համար առանձին անցկացվողի: Արդեն անցյալ տարի Բալիոնին հրաժարվեց ամենաքիչ ձայներ հավաքող մասնակիցներին վաղաժամկետ բացառելուց: Փառատոնն անցկացվում Է հինգ երեկոյի ընթացքում, հաղթողը հայտարարվում Է եզրափակիչ երեկոյի ընթացքում՝ շաբաթ օրը: Հատուկ հյուրերի թվում հայտարարված են հանրաճանաչ երաժիշտներ Էրոս Ռամազոտին, Լուչանո Լիգաբուեն, Ջորջան, ինչպես նաեւ հայտնի տենոր Անդրեա Բոչելին, որը կերգի իր որդու եւ իտալական կինոյի մի խումբ երիտասարդ դերասանների հետ: Օտարերկրացիներից հայտարարված Է միայն բրիտանացի Թոմ Ուոլքերի մասնակցության մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Сан-Ремо начинается 69-й фестиваль итальянской эстрадной песни
Знаменитый фестиваль итальянской эстрадной песни начинается во вторник вечером в городе Сан-Ремо на Лигурийском побережье. Этот старейший музыкальный смотр, ставший прототипом "Евровидения", проводится c 1951 года и в этом году состоится в 69 раз.
В этом году, как и в прошлом, художественным руководителем смотра выступил телеведущий и бард Клаудио Бальони. Он же, по заведенной традиции, будет главным ведущим. Рядом с собой представлять участников конкурса он пригласил двух популярных комиков - Вирджинию Раффаэле и Клаудио Бизио. Их участие обещает явный сатирический уклон всего шоу.
В конкурсе свои композиции на суд публики и жюри, как профессионального, так и журналистского (для выбора победителя предусмотрена сложная схема подсчета), представят 24 участника. Среди них вновь на сцену театра Ariston возвращаются хорошо известные Ариза, Нек, Симоне Кристикки, ветеран итальянской эстрадной сцены певица Пати Право, которая выступит в дуэте с молодым партнером Брига. Представит в конкурсе свою новую композицию трио Il Volo, выступающее в жанре поп-оперы, которое уже становилось победителем Сан-Ремо,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Из новшеств этого года - единый конкурс, без отдельного, проводившегося для молодых начинающих исполнителей. Уже в прошлом году Бальони решил отказаться от досрочного исключения участников, набирающих наименьшее число голосов. Фестиваль идет на протяжении пяти вечеров, победитель объявляется в заключительный - в субботу.
Среди специальных гостей заявлены популярные музыканты - Эрос Рамаццотти, Лучано Лигабуэ, Джорджа, а также известный тенор Андреа Бочелли, который споет со своим сыном, и ряд молодых востребованных актеров итальянского кино. Из иностранцев объявлено только об участии британца Тома Уолкера.