Իսրայելի ՊՆ-ն Aeronautics ընկերությանը թույլատրել է հարվածային անօդաչուներ վաճառել Ադրբեջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությամբ զբաղվող Aeronautics  ընկերությանը թույլատրել է շարունակել ԱԹՍ-ների վաճառքն Ադրբեջանին: Ինչպես հաղորդում է  «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է The Times of Israel-ը:
2017թ. օգոստոսին իսրայելական թերթերից մեկը տեղեկատվություն տարածեց, որ Aeronautics ընկերության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներն Ադրբեջանի պահանջով իրենց արտադրած ԱԹՍ-ներն այդ երկրին վաճառելուց առաջ փորձարկել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը հետաքննություն էր սկսել, իսկ անցած շաբաթ տեղեկատվություն տարածվեց, որ պաշտպանության նախարարությունը կասեցրել է ընկերության ղեկավարների արտահանման թույլտվությունները:
Aeronautics-ը հայտարարել է, որ ընկերության երեք բարձրաստիճան ներկայացուցիչների՝ գլխավոր տնօրեն Ամոս Մաթանի, գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մեիր Ռիզմովիչի և ևս մեկ աշխատակցի արտահանման թույլտվությունները կասեցված են ապրիլից սկսած:
Ընկերությունն այս մասին հայտարարել է այն բանից հետո, երբ Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է ընկերության երեք բարձրաստիճան ներկայացուցիչների արտահանման թույլտվությունները կասեցնելու որոշման մասին:
Aeronautics-ը փետրվարի 4-ին Թել Ավիվի բորսային տեղեկացրել է, որ «իր «Օրբիտեր 1K Կամիկաձե» անօդաչու թռչող սարքը կենտրոնական A գնորդին վաճառելու արգելքը հանվել է»: «Պաշտպանության նախարարությունն ընկերությանը հայտնել է, որ արտահանման թույլտվությունը կասեցնելու որոշումը չեղարկվել է: Ընկերությունը կարող է շարունակել անօդաչու թռչող սարքերի հնարավորինս շուտ մատակարարումը վերը նշված գնորդին»,- ասված է ընկերության հայտարարության մեջ:
Aeronautics ընկերությունը նաև հաստատել է, որ ընկերության գլխավոր տնօրենի, փոխտնօրենի և ևս մեկ բարձրաստիճան ներկայացուցչի արտահանման թույլտվությունները կասեցված են՝ սկսած ապրիլի 3-ից: «Ժամանակավոր կասեցումը կգործի մինչև աշխատակիցներին մեղադրանք առաջադրելու կամ չառաջադրելու որոշման ընդունումը: Երբ այդ որոշումը կայացվի, ժամանակավոր կասեցման որոշումը կվերանայվի»,- նշված է ընկերության հայտարարության մեջ:
Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը հետաքննություն էր սկսել Aeronautics Defense Systems ընկերությանը Ադրբեջանի կողմից ներկայացված դիմումի առնչությամբ: Ադրբեջանը պահանջել է ընկերությունից գնվելիք Orbiter 1K անօդաչու թռչող սարքերը փորձարկել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Aeronautics Defense Systems ընկերությունն, այնուամենայնիվ, կտրականապես հերքում էր, թե իր աշխատակիցները երբևէ նման փորձարկում են արել: Ընկերությունից շեշտել էին, որ իրենք երբեք «անօդաչու սարքերի փորձարկումներ չեն իրականացնում կենդանի թիրախների վրա, ինչն այդպես է նաև այս դեպքի համար: Իսրայելական «Մաարիվ»-ի թերթը, սակայն, փոխանցում էր, որ ադրբեջանական կողմից սպառնալիքներից հետո ընկերության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներից ոմանք անձամբ են փորձարկել սարքերը, որոնք, սակայն, չեն հարվածել թիրախին և ընկել են հայկական դիրքերից շուրջ 100 մետր հեռավորության վրա: Ընկերության կայքում նշվում է, որ Orbiter 1K-ն կարող է տեղափոխել 1-2 կիլոգրամանոց պայթուցիկներ:

Israeli dronemaker allowed to renew sales to Azerbaijan
YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. The Israeli defense ministry has allowed Aeronautics Ltd., an aircraft manufacturer, to again sell the unmanned aerial vehicles to Azerbaijan, The Times of Israel reports.
In August 2017, reports emerged that the company was suspected of using the Orbiter 1K kamikaze drone to attack Armenian forces in Nagorno Karabakh during a demonstration for Azerbaijani officials. The Israeli defense ministry launched an investigation, but last week the Ministry said that it had decided to revoke the export licenses of the company officials.
Aeronautics announced that the export licenses of three senior officials — CEO Amos Matan, deputy CEO Meir Rizmovitch and a third, unnamed, employee — were to be suspended by the Defense Ministry beginning in April.
On Monday, the company informed the Tel Aviv Stock Exchange that the ban on sales of its Orbiter 1K kamikaze drone to its “central customer ‘A'” had ended. “The Defense Ministry announced to the company that the suspension of its license was immediately canceled. The company can continue to supply the UAV to the aforementioned customer as soon as possible,” Aeronautics wrote.
The company also said the CEO, deputy CEO and third official were indeed being removed from the company’s export license beginning on April 3.
“This temporary suspension will remain in place until a decision is made to file or not file an indictment against the employees. Once the aforementioned decision is made, the temporary suspension will be reconsidered”, Aeronautics said.
Israel’s defense ministry probed allegation according to which Azerbaijan asked Aeronautics Defense Systems to demonstrate drone on Armenian military positions.The defense ministry recently received a complaint alleging that after a team from Aeronautics Defense Systems came to Azerbaijan seeking to finalize a contract for the sale of company's Orbiter 1K unmanned aircraft, they were asked to deploy the aircraft, armed with explosives, on a military position of the Armenian army.
The existence of the complaint was reported on August 13 by the Israeli daily paper Maariv.
The company, however, denies the allegation that its staff conducted such a mission, stating that the company “never carries out demonstrations on live targets, and that was true in this case as well”.
According to Maariv, the two Israeli operators of the craft refused to hit the Armenian position, and after remaining firm in their refusal even after the Azerbaijani threats directed against them, senior representatives of the company armed and operated the unmanned aircraft themselves. Ultimately the drones are said to have missed their targets, and no damage was caused, but according to the complaint, one of them struck at a distance of about 100 meters (330 feet) from the position.