ԱՄՆ-ը Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է. Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Ռաֆիկ Մանսուրին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ռաֆիկ Մանսուրին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է եւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկկողմ կապերը փոխադարձ հարգանքի ու վստահության հիման վրա դինամիկ զարգացել են բազմաթիվ ոլորտներում:
Ազգային ժողովի նախագահի համոզմամբ՝ Հայաստանի խորհրդարանը պատրաստակամ է էլ ավելի ընդլայնելու եւ խորացնելու այդ հարաբերությունները:
Անդրադառնալով օրենսդիրների համագործակցության ակտիվացմանը, փոխայցերին ու փորձի փոխանակմանը՝ Ազգային ժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ նորընտիր խորհրդարանում առաջիկայում ձեւավորվելիք բարեկամական խումբն իր գործունեությամբ նոր շունչ կհաղորդի երկկողմ կապերի առավել սերտացմանը:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը բարձր է գնահատել տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների գործում ԱՄՆ կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը:
Շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի կողմից խորհրդարանի նախագահ միաձայն ընտրվելու առթիվ՝ Ռաֆիկ Մանսուրը նշել է. «Հստակ է, որ հայ ժողովուրդն այս Ազգային ժողովից մեծ ակնկալիքներ ունի, եւ ես 2019 թ. ընթացքում սպասում եմ խորհրդարանականների կողմից իրենց մանդատի կենսագործմանն ուղղված ջանքերին»:
Խորհրդարանի ղեկավարը, շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքի համար, ընդգծել է. «Ժողովրդավարությունը, արդյունավետ եւ թափանցիկ կառավարումը, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների երաշխավորումն ու պաշտպանությունը մեզ համար այն հիմնարար արժեքներն են, որոնց վրա խարսխվում է մեր իշխանության գործունեությունը»:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են մեր երկրում ժողովրդավարության զարգացմանը, օրենսդրական դաշտի կատարելագործմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում իրականացվող քայլերին, երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի

USA is an important partner for Armenia – Parliament speaker receives Rafik Mansour
YEREVAN, FEBRUARY 4, ARMENPRESS. Speaker of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan received on February 4 Rafik Mansour, Chargé d’Affaires of the U.S. Embassy in Armenia.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, greeting the guest, Mirzoyan emphasized that the USA is an important partner for Armenia and the bilateral relations have developed dynamically based in mutual respect and confidence since the establishment of diplomatic relations.
According to the Speaker, the parliament of Armenia is ready to further expand and deepen the existing relations.
Referring to the activation of cooperation between the legislative bodies of the two countries, mutual visits and exchange of experience, the Speake of the parliament hoped that the friendship group to be formed soon in the newly elected parliament will give a new impetus to the deepening of bilateral relations.
Ararat Mirzoyan highly assessed the U.S. assistance to the reforms carried out in various spheres.
Congratulating Ararat Mirzoyan on being unanimously elected Speaker of the parliament, Rafik Mansour  said, “It’s obvious that the Armenian people have great expectations from this National Assembly and I expect the efforts of the MPs aimed at the fulfilment of their mandate in 2019”.
Thanking for the congratulation, emphasized, “Democracy, effective and transparent management, guaranteeing and protecting human rights and freedoms are the basic values for us on which the activities of our government is based”.
The interlocutors spoke about the development of democracy in Armenia, improvement of the legislative, fight against corruption and other issues of bilateral interest.