Ինդիրա Գանդի, Լեոնիդ Բրեժնև, Բելգիայի Ֆիլիպ թագավոր. Մատենադարան այցելած առաջին դեմքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի Մատենադարան այցելությունները տարեցտարի ավելանում են: Եթե 2017 թվականին Մատենադարան այցելությունների թիվը եղել է 108 հազար, ապա 2018-ին՝ կազմել է 112 հազար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Մատենադարան ինստիտուտի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանը նշեց, որ այցելությունների աշխարհագրությունը նույնպես մեծանում է:
«Արցախի մեր մասնաճյուղում էլ 15 հազարից ավելի այցելու է եղել 2018 թվականի ընթացքում: Այցելությունների առումով արդյունքներից գոհ ենք: Ավելացել են Չինաստանից, Կորեայից, Ֆիլիպիններից այցելությունները: Նախկինում այս երկրներից այցելողներ չկային կամ շատ քիչ էին: Ակտիվ են գերմանացիները, իտալացիները, այցելուների թվում մեծ տեղ է զբաղեցնում Ռուսաստանը: Գալիս են և՛ խմբերով, և՛ անհատապես: Բավական մեծ թվով այցելություններ եղան Ֆրանկոֆոնիայի օրերին: Մենք նախաձեռնել էինք «Հայաստան-Ֆրանսիա դարավոր կապեր» ցուցադրությունը, դրան նվիրված գրքույկ, ինչպես նաև մանրանկարչությանը նվիրված պատկերագիրք հրատարակվեց»,-ասաց Վահան Տեր Ղևոնդյանը:
Մատենադարանում զբոսավարները աշխատում են 7 լեզվով՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իտալերեն, իսպաներեն: Անհրաժեշտության դեպքում, ներգրավվում են նաև այն գիտաշխատողները, ովքեր տիրապետում են պարսկերենին, արաբերենին, հունգարերենին, լեհերենին:
Մատենադարան այցելուների թվում հատուկ տեղ են զբաղեցնում տարբեր երկրների պատվիրակությունները, առաջին դեմքերը: 2018 թվականն այդ առումով ակտիվ էր: Մատենադարանի ցուցասրահների վարիչ Աիդա Չարխչյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ այցելուների թվում են եղել Թայլանդի թագավորության արքայադուստր Մահա Չակրի Սիրինդհորնը, Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլան, Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադևը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեն, Բելգիայի թագավորը Ֆիլիպն իր ընտանիքի հետ և այլք:
«Անսպասելի էր Բելգիայի թագավորի և նրա ընտանիքի այցելությունը: Սովորաբար պատվիրակությունների այցի դեպքում մեզ նախապես զգուշացնում են, մենք պատրաստվում ենք, սակայն իրենց դեպքում այդպես չեղավ, հանկարծակի եկան: Քանի որ այցը մասնավոր էր, ոչ պաշտոնական, հետևաբար մենք այցից մի քանի րոպե առաջ իմացանք: Ասեմ, որ նրանք շատ տպավորված էին»,-ասաց Աիդա Չարխչյանը:
2018 թվականին Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակում (հոկտեմբերի 11-12) Մատենադարան այցելել են նաև ֆրանսախոս երկրների նախագահների կանայք, եղել են պատվիրակություններ «Եվրասիական շաբաթ»-ի շրջանակում: Աիդա Չարխչյանը նշեց, որ տարեկան միջինը 10 պատվիրակություններ, առաջին դեմքեր են այցելում:
«Պաշտոնական այցերի դեպքում նախապես պատրաստվում ենք, հստակեցնում ենք զբոսավարի լեզուն, ժամանակը, թե որքան են մնալու: Ինչ վերաբերում է ցուցադրությանը, ապա այդտեղ փոփոխություններ չենք կատարում: Բովանդակային առումով ներկայացվում է այն, ինչ այդ պահին ցուցասրահներում ցուցադրված է»,-ասաց նա: Մատենադարանն ունի մատյան, որտեղ այցելուները կիսվում են իրենց տպավորություններով: Աիդա Չարխչյանը, ով մի քանի տասնամյակ աշխատում է Մատենադարանում, նկատեց, որ բոլորը հիացած են հեռանում Մատենադարանից՝ բարձր գնահատելով եղած հարստությունը:
Տարբեր ժամանակներում Մատենադարան այցելել են բազմաթիվ առաջին դեմքեր, որոնց թվում է Հնդկաստանի Հանրապետության վարչապետ Ինդիրա Գանդին (1976թ. հունիս), ԽՄԿԿ գլխավոր քարտուղար Լեոնիդ Բրեժնևը (1970թ. ), Նորին Արքայական Մեծություն Ուելսի արքայազն Չարլզը (2013թ.) և այլք:

From Indira Gandhi to Belgian royals, Yerevan’s treasure Matenadaran boasts A-List visitors
YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. The number of visitors to the Mesrop Mashtots Matenadaran Institute of Ancient Manuscripts in Yerevan is growing every year, according to Director of the repository Vahan Ter-Ghevondyan.
Ter-Ghevondyan told ARMENPRESS that 112,000 people visited the museum in 2018 – 4,000 more than in 2017. According to him the geography of the visits is also growing.
“And in our branch in Artsakh we’ve had more than 15,000 visitors in 2018. We are satisfied with the results in terms of visits. Visits from China, Korea and the Philippines have increased. In the past we didn’t have, or had very few visitors from these countries. Germans and Italians are active, Russia has a big place among visitors. They come both in groups and individually. A rather great number of visits took place during the La Francophonie days. We organized the Armenia-France Relations of Centuries exhibition, a booklet dedicated to it, and an illustration book dedicated to miniature painting was published,” he said.
Matenadaran has guides fluent in different foreign languages - Russian, English, French, German, Italian and Spanish. And occasionally experts fluent in Iranian, Arabic, Polish and Hungarian are also involved.
During the years, many high-ranking visiting officials have been in Matenadaran during their stay in Armenia. 2018 was an active year in this regard.
Curator Aida Charkhchyan says the high-level visitors included Princess Maha Chakri Sirindhorn of Thailand, Italian President Sergio Mattarella, President of Bulgaria Rumen Radev, UNESCO Director-General Audrey Azoulay, King of Belgium Philippe and his family and others.
“The visit of the Belgian royal family was unexpected,” the curator says. “Usually we are notified in advance on visiting delegations, but in this case they came all of a sudden. Since the visit was a private one, we found out only a few minutes before they arrived. I have to say that they were very impressed,” the Matenadaran curator said.
During the October 2018 La Francophonie Summit in Yerevan, Matenadaran was also a top-choice for official delegations. Many first ladies of visiting heads of state visited the museum. Delegations visited the institute during the Eurasian Week Forum also.
“In case of official visits we prepare in advance, we clarify the specify the required language for the guide, and timing, i.e. how long they will stay. In terms of the exhibition, we don’t make changes there. We present the exhibits that are on display at the moment,” Charkhchyan said.
After visiting Matenadaran, visitors sign a guest book upon leaving, and the curator says that during the several decades that she is working at the institute everyone is leaving it full of admiration.
High ranking visits to Matenadaran include – Prime Minister of India Indira Gandhi in 1976, Soviet leader Leonid Brezhnev in 1970, Charles, Prince of Wales in 2013 and others.