Google-ը տուգանք վճարեց «Ռոսկոմնադզոր»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Google ընկերությունը 500 հազար ռուբլու չափով տուգանք Է վճարել Է ՌԴ Տեղեկատվության դաշնային պետական հմակարգին չմիանալու եւ Ռուսաստանում արգելված կոնտենտը զտելուց հրաժարվելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել Է «Ռոսկոմնադզոր»-ի մամուլի քարտուղար Վադիմ Ամպելոնսկին:
«Google-ը վճարել Է վարչական գործով սահմանված տուգանքը, փողն ստացվել Է «Ռոսկոմնադզոր»-ի հաշիվներում»,- փետրվարի 1-ին ասել Է Ամպելոնսկին: Նա ճշտել Է, որ Միացյալ Նահանգների IT-հսկան տուգանքը վճարելու համար ժամանակ ուներ մինչեւ փետրվարի 20-ը:
Դեկտեմբերի 11-ին «Ռոսկոմնադզոր»-ում հաղորդել Էին, որ Google ընկերությունը 500 հազար ռուբլի Է տուգանվել արգելված կոնտենտը զտելուց հրաժարվելու համար: Google-ը տուգանքը չի բողոքարկել:

Google заплатил Роскомнадзору полумиллионный штраф
Компания Google оплатила штраф в размере 500 тыс. рублей, вынесенный Роскомнадзором за отсутствие подключения к реестру запрещенной информации для фильтрации поисковой выдачи. Как передает Арменпресс, об этом сообщил "Интерфаксу" пресс-секретарь Роскомнадзора Вадим Ампелонский.
"Google оплатил штраф, вынесенный по административному делу, деньги поступили на счета Роскомнадзора", - сказал Ампелонский в пятницу.
Он уточнил, что у американского IT-гиганта было время для оплаты штрафа до 20 февраля.
11 декабря в Роскомнадзоре сообщили, что компания Google оштрафована на 500 тысяч рублей за отказ фильтровать запрещенный контент. Google штраф не обжаловала.