Բիզնես, մշակույթ, բժշկություն. Քյոլնում բնակվող հայերը ներկայացված են ամենատարբեր ոլորտներում
ՔՅՈԼՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի Քյոլն քաղաքում բնակվում է մոտ 8 հազար հայ։ Նրանք ներկայացված են ամենատարբեր ոլորտներում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Գերմանիայից, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հայ առաքելական եկեղեցու Գերմանահայոց թեմի առաջնորդ Սերովբե վարդապետ Իսախանյանը։
«Քյոլնում ու նրա շրջակայքում ապրում է մինչև ութ հազար հայ, այս թիվը պետք է մոտավոր ընդունել, որովհետև հստակ վիճակագրություն չունենք։ Ինչու են Քյոլնում հայերը շատ, որովհետև այն արդյունաբերական շրջան է։ Հայերը ներկայացված են ամենատարբեր ոլորտներում ՝ բիզնես, մշակույթ, առողջապահություն, իրավաբանություն։ Կարող ենք ասել, որ Գերմանիայի հայ համայնքը կազմավորման փուլում է, որովհետև վերջին շրջանում ամենատարբեր երկրներից եկած հայերը կամաց-կամաց միմյանց հետ մերվում են»,-ասաց նա։ Համայնքում չկան ընդգծված հարուստներ, հիմնականում միջին խավ է։
Վարդապետը նկատեց, որ Գերմանիայի հայ համայնքում վերջին ամիսներին հայաստանյան փոփոխությունների հետ կապված շատ դրական տրամադրվածություն կա։
«Ես անձնապես պատկանում եմ մի պարսկահայ սերնդի, ով տարիներ առաջ տունդարձի ճանապարհը բռնեց։ Եվ ես շատ ուրախ կլինեմ, որ շատերի համար կրկին տունդարձի հնարավորություն լինի։ Հատկապես գոնե այն խումբը, որը Հայաստանից դուրս է եկել առողջական խնդիրների, քաղաքական, սոցիալական և այլ պատճառներով։ Սա մի հույս է, որ ամեն մի հայի մեջ պետք է ապրի»,-ավելացրեց Գերմանահայոց թեմի առաջնորդը։
Քյոլնը արդյունաբերական հայտնի Ռուրի շրջանում գտնվող, Գերմանիայի տնտեսապես ամենազարգացած Հյուսիսային Հռենոս-Վեստֆալիա երկրամասի ամենախոշոր քաղաքն է։ Տարբեր աղբյուրների համաձայն այստեղ մինչև ութ հազար հայ է բնակվում։ Քյոլնի հայկական համայնքն ամենախոշորն է Գերմանիայի տարածքում։ Այստեղ է գտնվում նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանիայի թեմի առաջնորդարանը։

Business, culture, healthcare: Armenians of Cologne are represented in different sectors
COLOGNE, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. Nearly 8000 Armenians live in the German city of Cologne. They are represented in different sectors, Serovbe Isakhanyan – Primate of the Armenian Diocese of Germany, told reporters, Armenpress correspondent reports from Germany.
“Nearly 8000 Armenians live in Cologne and nearby districts, but this is the approximate number because we do not have concrete statistics. Why there are so many Armenians in Cologne is because it is an industrial region. Armenians are represented in various fields- business, culture, healthcare, law. We can state that the Armenian community of Germany is at the establishment stage because Armenians who came from different countries are gradually getting along with each other”, he said.
Serovbe Isakhanyan said there is a very positive mood among the German-Armenian community towards the recent changes in Armenia.
“I personally belong to a Persian-Armenian generation that took the path of repatriation several years ago. And I will be very happy if there is an opportunity for repatriation for many people. Especially for those groups who left Armenia for healthcare problems, political, social and other reasons. This is a hope that every Armenian should have”, he said.