ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը կունենա Սփյուռքի գծով հատուկ հանձնարարությունների դեսպան
ՔՅՈԼՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը կունենա Սփյուռքի գծով հատուկ հանձնարարությունների դեսպան, ով կլինի Սփյուռքի հետ հարաբերություններում վարչապետի աշխատակազմի ներկայացուցիչը: Ինչպես Գերմանիայից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին Քյոլնում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով համայնքի ներկայացուցիչների հարցերին:
Վարչապետը նկատեց, որ Սփյուռքի նախարարության գործառույթները պետք է վերաբաշխվեն:
«Օրինակ, սփյուռքի նախարարությունը մշտապես արտերկրում հայկական կրթօջախների համար ուղարկում էր դասագրքեր, բայց Սփյուռքի ուսուցիչների վերապատրաստումն իրականացնում էր կրթության և գիտության նախարարությունը: Եվ մենք շատ հաճախ ունենում ենք իրավիճակներ, երբ ուսուցիչները վերապատրաստվում են մի նախարարության ծրագրի շրջանակներում, իսկ դասագրքեր ստանում են մեկ այլ նախարարության կողմից:
Ստացվում է, որ այդ դասագրքի օգտագործումը և ուսուցիչների վերապատրաստումը դառնում է ոչ արդյունավետ:
Կառավարության կազմի օպտիմալացման մեր ամբողջ նպատակը հետևյալն է՝ ամեն գործառույթով պետք է զբաղվի մեկ մարմին: Կրթության հարցով զբաղվողը պետք է լինի ԿԳՆ-ն: Այս հանգամանքների բերումով Սփյուռքում մենք հայկական կրթության մի քաղաքականություն ենք վարում, իսկ Հայաստանում՝ մեկ այլ: Նույնն էլ մշակույթի ոլորտում»,- նշեց վարչապետը: Նա ընդգծեց, որ քաղաքականության անկյունաքարը պետք է լինի Սփյուռքի և Հայաստանի հայի ինքնությունն իրար մոտեցնելը:
«Ըստ էության մեր պատկերացումը հետևյալն է՝ սփյուռքի նախարարության գործառույթները պետք է վերաբաշխվեն: Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը ոչ մի անելիք չի ունենա՝ բացի Սփյուռքի հետ կապված հարցերը հավաքելուց, լուծումների վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնելուց և վարչապետի միջոցով այդ լուծումներն իրականացնելուց: Հետևաբար, մտածել ենք Սփյուռքի նախարարության գործառույթները տեղաբաշխել ըստ ճյուղային նախարարությունների, իսկ Սփյուռքի հետ հարաբերություններում ունենալ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, ով կաշխատի վարչապետի աշխատակազմում՝ վարչապետի անմիջական ղեկավարությամբ»,- հայտարարեց Փաշինյանը:

В аппарате премьер-министра Армении будет посол по особым поручениям по вопросам диаспоры
В аппарате премьер-министра Армении будет посол по особым поручениям по вопросам диаспоры, который будет представителем аппарата премьер-министра по связям с диаспорой. Как передает корреспондент Арменпресс из Германии, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на встрече с армянской общиной в Кельне, отвечая на вопросы представителей общины.
Премьер-министр отметил, что функции министерства диаспоры должны быть перераспределены.
“Например, министерство диаспоры регулярно отправляло учебники в армянские школы за рубежом, но учителя из диаспоры проходили подготовку в министерстве образования и науки. И у нас часто бывают ситуации, когда учителя проходят подготовку в рамках программы одного министерства, а учебники поступают из другого министерства. Получается, что использование этого учебника и подготовка учителей становятся неэффективными.
Вся цель оптимизации правительства заключается в следующем: каждую функцию должен выполнять один орган. Вопросами образования должно заниматься министерство образования и науки. В связи с этими обстоятельствами мы проводим одну политику образования в диаспоре, а в Армении - другую. То же самое и в сфере культуры”, - сказал премьер. Он подчеркнул, что краеугольным камнем этой политики должно быть сближение идентичности диаспоры и Армении друг с другом.
«По сути, наше представление такое: функции министерства диаспоры должны быть перераспределены. Посол по особым поручениям будет собирать связанные с диаспорой вопросы, вносить предложения по решениям и реализовывать эти решения по поручению премьер-министра. Поэтому мы думаем распределить функции министерства диаспоры по отраслевым министерствам и назначить посла по особым поручениям по вопросам диаспоры, который будет работать в аппарате премьер-министра под непосредственным руководством премьер-министра», - сказал Пашинян.