Գազի սակագնի վերաբերյալ ՀՀ կառավարության բանակցությունները դեռ ընթացքի մեջ են
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ներքին սպառողի համար գազի սակագինն անփոփոխ թողնելու վերաբերյալ Հայաստանի կառավարությունը դեռ բանակցությունների մեջ է «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Բանակցություններն ընթացքի մեջ են, և այս պահին որևէ նոր բան չեմ կարող ասել: Ընդհանուր առմամբ, գործում են բոլոր այն պայմանավորվածությունները, որոնց մասին արդեն խոսել ենք»,-ասաց Ավինյանը:
Հարցին՝ թե «Գազպրոմ Արմենիան» ինչի հաշվին է կատարելու ֆինանսավորումը, որ Հայաստանում սպառողի համար գազի սակագինը չթանկանա, Աղվանյանը նշեց, որ տարբեր բաղադրիչներ կան, որոնց հաշվին ձևավորվում է գազի ներքին գինը սպառողի համար: Տարբեր ցուցանիշներ կան, որոնք կարիք ունեն վերանայման: «Եվ այդ կոմպոնենտների ու օպտիմալացման հաշվին, վերահաշվարկի, վերագնահատման, կորուստների վերանայման հաշվին, ես կարծում եմ, որ մենք կգտնենք կոնկրետ այն կետերը, որտեղ այդ օպտիմալացումը հնարավոր է»,-նշեց փոխվարչապետը:
Նա հավելեց, որ բանակցություններն ընթացի մեջ են, և երբ տեղեկություն լինի, հանրությանը կտեղեկացնենք:
«Գազպրոմ» ընկերությունը 2019թ. հունվարի 1-ից թանկացրել է սահմանին ՀՀ-ին մատակարարվող գազի գինը՝ 150 դոլարից դարձնելով 165 դոլար: Դրանից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ներքին սպառողի համար գազի սակագինը չի բարձրանա՝ ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունը կշարունակի բանակցությունները «Գազպրոմ Արմենիա»-ի հետ վերջնական համաձայնության հասնելու համար:

Armenian government’s talks on gas tariff still in process
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. The Armenian government is still holding talks with Gazprom Armenia CJSC on leaving unchanged the gas tariff for the domestic consumer, Deputy prime minister Tigran Avinyan told reporters today, reports Armenpress.
“The talks are underway, and I cannot say anything new at this moment. Overall, all agreements, which we have talked about, are operating”, he said.
Asked at the expense of what the Gazprom Armenia CJSC will make the finance in order not to increase the gas tariff for Armenia’s consumer, the deputy PM said there are different components at the expense of which the domestic price of gas is formed for the consumer. There are different figures which need revision. “And at the expense of these components and optimization, re-calculation, re-assessment, review of losses, I think we will find the concrete points where optimization is possible”, the deputy PM said.