Արարատ Միրզոյանին հրավիրել են այցելել Իրան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 24-ին ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով հյուրին, կարեւորել է հայ-իրանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը` խարսխված դարավոր բարեկամության եւ փոխվստահության ամուր հիմքերի վրա:
Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել դեսպանի ջանքերն ու հետեւողական աշխատանքը երկկողմ հարաբերությունների օրակարգն առավել ընդգրկուն դարձնելու հարցում` վստահեցնելով, որ Ազգային ժողովը եւս պատրաստակամ է աջակցելու դրանց ընդլայնմանն ուղղված ցանկացած փոխշահավետ նախաձեռնությանը:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական համագործակցությանը` օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարեւորել է բարեկամական խմբերի համագործակցությունը, ինչը կնպաստի երկկողմ կապերի առավել ակտիվացմանը:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, հաջողություն է մաղթել: Դեսպանը, արժեւորելով միջազգային հարթակներում Իրանի եւ Հայաստանի արդյունավետ փոխգործակցությունը, վստահեցրել է, որ Իրանը մշտապես եղել եւ շարունակում է մնալ Հայաստանի կողքին:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին կարեւորել է բարձր մակարդակի փոխայցերը` նշելով, որ դրանք առավել սերտացնում են երկու երկրների ու ժողովուրդների հարաբերությունները:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ բազմոլորտ համագործակցության օրակարգը, կարեւորել մասնավորապես առեւտրատնտեսական կապերի խթանումը եւ ընդգծել, որ հայ-իրանական փոխգործակցության զարգացման եւ ընդլայնման դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ կա: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ տնտեսական կապերի խորացմանը կարող է նպաստել նաեւ Մեղրիի եւ Արազի ազատ տնտեսական գոտիների ընձեռած հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործումը:

Арарат Мирзоян принял посла Ирана в Армении
24 января  спикер НС РА  Арарат Мирзоян принял Чрезвычайного и полномочного посла  Ирана в  Армении СейедаКаземаСаджади.
Как  сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ НС РА,  приветствуя гостя, спикер НС РА   отметил важность нынешний  уровень армяно-иранских отношений, которые зиждутся на  крепком  фундаменте многовековой  дружбы  и взаимного доверия.
Спикер НС РА  высоко оценил усилия и последовательную работу  посла  в дальнейшем   расширении повестки двусторонних отношений, заверив его в  том, что парламент также готов  содействовать  любой  взаимовыгодной инициативе  по их расширению.
Относительно межпарламентского сотрудничества он  отметил важность сотрудничества групп дружбы, что окажет воздействие  на активизацию двусторонних связей.
Поздравив  Арарата  Мирзояна  с  избранием на   пост спикера, СейедКаземСаджади пожелал ему  успехов. Оценив  эффективное взаимодействие  Армении и Ирана на   международных площадках, посол  заверил, что Иран был и остается рядом  с Арменией.
СейедКаземСаджади отметил важных взаимных визитов, отметив, что они существенно сближают отношения  двух стран и народов.
Собеседники обсудили  двустороннюю повестку в разных областях, в частности, отметив,  что есть неиспользованный  потенциал для  развития и расширения   армяно-иранских отношений. Они выразили уверенность, что углубление  экономических связей может способствовать эффективному  использованию возможностей  СЭЗ  Мегри и Араза.
СейедКаземСаджади передал Арарату  Мирзояну приветствия  Али Лариджани и его приглашение  посетить Иран.