Brexit-ի փակուղուց դուրս գալու միակ ճանապարհը նոր հանրաքվեն Է. Թոնի Բլեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Brexit-ի փակուղուց դուրս գալու միակ ճանապարհը նոր հանրաքվեն Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլերը ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել Է Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում:
«Դուք գիտեք իմ դիրքորոշումը: Ես այն բազմիցս եմ հրապարակել: Մենք տարաձայնություն ունենք դիրքորոշումներում, եւ միակ ճանապարհն այժմ վերստին մարդկանց դիմելն Է: Խորհրդարանը փակուղի Է մտել, գործարքը, որն առաջարկում Է վարչապետը, լավը չԷ: Այնպես որ ամենաողջամիտ բանը վերստին մարդկանց դիմելն Է վերջնական որոշում ընդունելու համար»,-ասել Է նա: Անցած շաբաթ խորհրդարանը մերժել Է վարչապետ Թերեզա Մեյի կողմից ներկայացված համաձայնագրի նախագիծը, որը նա ավելի վաղ արդեն համաձայնեցրել Էր ԵՄ-ի եւ նախարարների սեփական կաբինետի հետ: Պատգամավորների մեծ մասը դժգոհ Է մնացել փաստաթղթից, ի պաշտպանություն համաձայնագրի հանդես Է եկել 202 խորհրդարանական, դեմ՝ 432: Հունվարի 21-ին Մեյը ներկայացրել Է գործարքի հերթական տարբերակը, որը շատ չԷր տարբերվում տապալված նախագծից: Ինչպես սպասվում Է, դրա շուրջ բանավեճերը եւ քվեարկությունը տեղի կունենան հունվարի 29-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Блэр рассказал, как вывести Британию из тупика по Brexit
Единственный путь выхода из тупика по Brexit – это новый референдум, заявил РИА Новости бывший премьер-министр Великобритании Тони Блэр "на полях" Всемирного экономического форума в Давосе.
"Вы знаете мою позицию. Я заявлял ее много раз. Мы пришли к разногласию в позициях, и единственный путь теперь – это вернуться к людям. Парламент зашел в тупик, следка, которую предлагает премьер-министр не является хорошей. Так что самая здравая вещь – это вернутся к людям для окончательного решения", - сказал он,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
На минувшей неделе парламент отклонил внесенный премьер-министром Терезой Мэй проект соглашения, который она ранее уже согласовала с ЕС и собственным кабинетом министров. Большая часть депутатов осталась недовольна документом, в поддержку соглашения выступили 202 парламентария, против — 432. В понедельник Мэй представила очередной вариант сделки, который не сильно отличался от провалившегося проекта. Как ожидается, дебаты и голосование по нему пройдут 29 января.