ՆԱՏՕ-ի երկրները Թրամփի ճնշմամբ եւս շուրջ 100 մլրդ դոլար են գտել պաշտպանության համար. Փոմպեո
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դոնալդ Թրամփի կողմից գործադրվող ճնշման շնորհիվ ՆԱՏՕ-ի երկրները լրացուցիչ 100 միլիարդ դոլար են փնտրել-գտել պաշտպանության համար: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն հունվարի 23-ին Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցh ժամանակ:
«Նախագահ Թրամփի վարչակազմը ՆԱՏՕ-ի համար ավելի շատ Է լավ բան արել, քան ԱՄՆ-ի բոլոր նախորդ վարչակազմերը միասին վերցված,- ասել Է Փոմպեոն:- Աճող միջոցները, որոնք փնտրվել-գտնվել են (ՆԱՏՕ-ի) գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգի եւ աշխարհում ՆԱՏՕ-ի գծով գործընկերների համար, Էապես աճել են եւ մոտենում են 100 միլիարդ դոլարին: Դա շատ ավելին Է, քան կլիներ, եթե նախագահ Թրամփը ճնշում չգործադրեր գործընկերների վրա»:
Նա հիմարություն Է որակել ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում ձեռնարկվող փորձերն օրենսդրական ուղիով խոչընդոտելու Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կազմից ԱՄՆ-ը հանելու Թրամփի հնարավոր որոշմանը: «Նախագահ Թրամփը գիտե, որ Ամերիկան չի կարող գործել միայնակ, եւ որ մեզ դաշնակիցներ են հարկավոր»,- նշել Է Փոմպեոն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Помпео: страны НАТО из-за давления Трампа изыскали еще около $100 млрд на оборону
Благодаря давлению со стороны Дональда Трампа страны НАТО изыскали дополнительно $100 млрд на оборону. Как передает Арменпресс, об этом сообщил госсекретарь США Майкл Помпео в среду в интервью телеканалу Fox News.
"Администрация президент Трампа сделала для НАТО больше добра, чем все предыдущие администрации США вместе взятые, - сказал Помпео. - Растущие ресурсы, изысканные для генерального секретаря [НАТО] Йенса Столтенберга и для партнеров по НАТО в мире, существенно возросли и приближаются к $100 млрд. Это гораздо больше, чем было бы, если президент Трамп не оказывал давления на партнеров".
Он назвал глупыми предпринимаемые в Конгрессе США попытки законодательным путем воспрепятствовать возможному решению Трампа вывести США из состава Североатлантического альянса. "Президент Трамп знает, что Америка не может действовать в одиночку и что нам нужны союзники", - заметил Помпео.