Հայաստանում լրատվությունն այսօր ավելի ազատ է, քան երբևէ. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Դավոսում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 23-ին մասնակցել է «Ձևավորելով ժողովրդավարության ապագան» խորագրով թեմատիկ քննարկմանը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանում ԶԼՄ-ների գործունեությանն ու մամուլի ազատությանը:
«Գիտեք՝ ես իրականում լրագրող եմ, թերթի գլխավոր խմբագիր և նախկին քաղբանտարկյալ։ Բայց այժմ կարող եմ ասել, որ Հայաստանում լրատվությունն այսօր ավելի ազատ է, քան երբևէ։ Այդուհանդերձ, ոչ բոլոր լրագրողներն են համաձայն ինձ հետ, որովհետև կարծում են, որ չափազանցություն է այն միտքը, որ Հայաստանում լրատվությունը լիովին ազատ է, սակայն ես կարող եմ պնդել դա։ Եվ գիտեք՝ կարծում եմ նորմալ է, որ լրատվության և կառավարության կապը պետք է որոշակիորեն լարված լինի, որովհետև տեսնում ենք, որ այժմ ամբողջ աշխարհում ցածր վստահություն կա կառավարության կարողությունների հանդեպ, և դա կարող է կապված լինել այն հանգամանքի հետ, որ այժմ հասարակության բոլոր անդամներն ավելի շատ բան գիտեն բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասին, քան նախկինում։Որովհետև ամեն մանրուք կարող է ազդել մարդկանց հավատքի վրա՝ քաղաքական գործիչների, նախարարների հանդեպ և այլն, և այլն»,- նշել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ միայն կառավարությունների լիակատար թափանցիկությունը կբարձրացնի կառավարության նկատմամբ վստահության մակարդակը:
Նույն քննարկմանը որպես բանախոս հանդես են եկել Կոլումբիայի նախագահ Իվան Դուկե Մարկեսը, Նեպալի վարչապետ Շարմա Օլին, The Financial Times ամսագրի խմբագրի տեղակալ և գլխավոր տնտեսական մեկնաբան Մարտին Վոլֆը, New York Times-ի հրատարակիչ Արթուր Գրեգ Զալցբերգերը և «Ղեկավարությունն այսօր» նախագծի գլխավոր տնօրեն Դանիելա Բալոու Աարեսը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 20-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Շվեյցարիա` Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովին մասնակցելու նպատակով: Համաժողովի շրջանակում նախատեսվում են ՀՀ վարչապետի մի շարք երկկողմ և բազմակողմ հանդիպումներ այլ պետությունների ղեկավարների, միջազգային կազմակերպությունների, բիզնես ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Դավոսում Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի նաև Համաշխարհային տնտեսական առաջնորդների ոչ պաշտոնական հավաքին (IGWEL) և Համաշխարհային քաղաքացիական ֆորումին: Շվեյցարիայի Ցյուրիխ քաղաքում նախատեսվում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Շվեյցարիա-Հայաստան առևտրի պալատի ներկայացուցիչների և շվեյցարացի գործարարների հետ:

YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, who is in Davos on a working visit, participated on January 23 in a thematic debate “Defining the future of democracy”. ARMENPRESS reports Pashinyan referred to the activities of mass media and the freedom of the press in Armenia.
“You know I am former a journalist, editor-in-chief of a newspaper and political prisoner. But now I can say that media in Armenia is more free today than ever. Anyway, not all journalists agree with, because they think it’s exaggeration to say that media is fully free in Armenia. But I can insist on that. And you know, I think it’s normal when there are some tensions between the Government and the media, because we see that nowadays throughout the world there is low trust towards the governments and it can be linked with the fact that today all the members of the society know more about high ranking officials than in the past, and because any detail can have an impact on the faith of the people towards politicians, ministers and so on”, Pashinyan said.
Pashinyan expressed confidence that only the full transparency of the governments will raise the level of confidence towards them.
Armenian PM Nikol Pashinyan paid a working visit to Switzerland on January 20 to participate in Davos World Economic Forum. The PM is scheduled to hold a number of bilateral and multilateral meetings with heads of other states, representatives of international organizations, companies.
Pashinyan will also attend the Informal Gathering of World Economic Leaders (IGWEL) and World Civil Society Forum in Davos.
Nikol Pashinyan is also scheduled to meet with the members of Switzerland-Armenia Commerce Chamber and Swiss businessmen in Zurich.