Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Բրազիլիայի նախագահի, Լյուքսեմբուրգի և  Եգիպտոսի վարչապետների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում կարճատև հանդիպումներ է ունեցել Բրազիլիայի նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուի, Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Քսավյե Բեթելի և Եգիպտոսի վարչապետ Մուստաֆա Մադբուլիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Բրազիլիայի նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուն անդրադարձել են երկու երկրների համագործակցության օրակարգային տարբեր հարցերի: Նրանք բարձր են գնահատել հայ-բրազիլական բարեկամական հարաբերությունների մակարդակը և նշել փոխգործակցության ոլորտների ընդլայնման կարևորությունը:
Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Քսավյե Բեթելի հետ հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների հարաբերություններին առնչվող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը և Քսավյե Բեթելը կարևորել են տնտեսական փոխգործակցության զարգացումն ու առևտրատնտեսական կապերի ընլայնումը: Այդ առումով, կողմերն ընդգծել են երկու երկրների կառավարությունների միջև հարաբերությունների ակտիվացման և կոնկրետ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Եգիպտոսի վարչապետ Մուստաֆա Մադբուլիի հետ հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջև տնտեսական փոխգործակցությանը, այդ թվում` գործարար կապերի խորացմանը վերաբերող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը և Մուստաֆա Մադբուլին ընդգծել են բիզնես ֆորումների անցկացման անհրաժեշտությունը, որոնց ընթացքում գործնականում կքննարկվեն համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորություններն ու ուղղությունները: Զրուցակիցները կարևորել են Եվրասիական տնտեսական միության և Եգիպտոսի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումը: Մուստաֆա Մադբուլին նշել է, որ այդ գործում ակնկալում է Հայաստանի կառավարության աջակցությունը:

Никол Пашинян встретился с президентом Бразилии и премьер-министрами Люксембурга и Египта
В рамках Всемирного экономического форума в Давосе премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел краткие встречи с президентом Бразилии Жаиром Болсонару, премьер-министром Люксембурга Ксавье Беттелем и премьер-министром Египта Мустафой Мадбули.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра Армении, премьер-министр Никол Пашинян и президент Бразилии Жаир Болсонару затронули различные вопросы повестки сотрудничества двух стран. Они высоко оценили уровень армяно-бразильских дружеских отношений и отметили важность расширения сфер сотрудничества.
На встрече с премьер-министром Люксембурга Ксавье Беттелем были обсуждены вопросы, связанные с отношениями двух стран. Никол Пашинян и Ксавье Беттель отметили важность развития экономического сотрудничества и расширения торгово-экономических связей. В этой связи стороны подчеркнули необходимость активизации отношений между правительствами двух стран и принятия конкретных шагов.
На встрече с премьер-министром Египта Мустафой Мадбули были обсуждены вопросы экономического сотрудничества двух стран, в том числе углубления деловых связей. Никол Пашинян и Мустафа Мадбули подчеркнули необходимость проведения бизнес-форумов, в ходе которых на практике будут обсуждены возможности и направления совместных инвестиционных программ. Собеседники отметили важность подписания соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и Египтом. Мустафа Мадбули отметил, что ожидает поддержки правительства Армении в этом процессе.