Եվրոպայում անհանգստացած են վրացիներից քաղաքական ապաստանի վերաբերյալ խնդրագրերի աճի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում եվրոպական հինգ երկրների դեսպաններ ցանկանում են Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Գեորգի Գախարիայի հետ քննարկել քաղաքական ապաստան տրամադրելու վերաբերյալ Վրաստանի քաղաքացիներից ստացվող խնդրագրերի հետ կապված իրադրությունը, որոնց թիվը շարունակ աճում Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Շենգենյան գոտու երկրներում՝ Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Շվեդիայում, Հունաստանում եւ Շվեյցարիայում, լրջորեն անհանգստացած են Վրաստանի քաղաքացիների կողմից քաղաքական ապաստանի համար դիմումների աճի կապակցությամբ, ուստի մենք ցանկանում ենք Վրաստանի ներքին գործերի նախարարի եւ վրացական կառավարության հետ քննարկել ու գտնել այդ հարցի լուծումը»,-հունվարի 22-ին լրագրողներին ասել Է Վրաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Պասկալ Մենիեն:
Նա նշել Է, որ միայն 2018 թվականի դեկտեմբերին Վրաստանի մոտավորապես հազար քաղաքացիներ են դիմել Ֆրանսիայի իշխանություններին՝ խնդրելով քաղաքական ապաստան տրամադրել:
Նա հայտնել Է, որ եվրոպական երկրների կառավարություններն անհանգստացած են նաեւ Եվրոպայի երկրներում Վրաստանի քաղաքացիների կողմից հանցագործությունների կատարման աճող փաստերից:
ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների համաձայն, անցած շաբաթ Գերմանիայից, Ավստրիայից եւ Իռլանդիայից հարկադրաբար արտաքսվել են Վրաստանի 62 քաղաքացիներ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Европе выразили беспокойство из-за роста запросов о политическом убежище от грузин
Послы пяти европейских стран в Тбилиси хотят обсудить с министром внутренних дел Грузии Георгием Гахария ситуацию с растущим числом обращений от грузинских граждан о предоставлении им политического убежища.
"В странах Шенгенской зоны - Франции, Германии, Швеции, Греции и Швейцарии серьезно обеспокоены возросшим количеством обращений за политическим убежищем со стороны грузинских граждан, поэтому мы хотим обсудить и найти решение этого вопроса с министром внутренних дел Грузии и грузинским правительством", - сказал во вторник журналистам посол Франции в Грузии Паскаль Менье.
Он отметил, что только в декабре 2018 года около одной тысячи грузинских граждан обратились к властям Франции с просьбой предоставить политическое убежище,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Он сообщил, что правительства европейских стран обеспокоены и растущими фактами совершения преступлений грузинскими гражданами в странах Европы.
На минувшей неделе, по сообщениям СМИ, из Германии, Австрии и Ирландии были принудительно депортированы 62 гражданина Грузии.