Բալի կղզում Ագունգ հրաբուխը երկու կիլոմետր բարձրությամբ մոխրասյուն Է արտանետել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ագունգ հրաբուխը, որը գտնվում Է Ինդոնեզիայի Բալի կղզում, հունվարի 22-ին 2 կիլոմետր բարձրությամբ մոխրի սյուն Է արտանետել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Tempo թերթը՝ վկայակոչելով Տարերային աղետների վտանգի նվազեցման հրաբխագիտական եւ երկրաբանական կենտրոնի (PVMBG) տվյալները:
Կենտրոնի տվյալներով՝ հրաբխի ժայթքումն արձանագրվել Է տեղական ժամանակով 03:42-ին (Երեւանի ժամանակով 09:42-ին): PVMBG-ի ղեկավարի խոսքով՝ մոխրի թանձր ամպը շարժվում Է արեւելյան եւ հարավարեւելյան ուղղություններով:
Ինչպես նշել Է հրատարակությունը, հրաբխի ակտիվությունն սկսվել Է 2017 թվականի նոյեմբերի 21-ին: Ներկայում հրաբխի շրջանում գործում Է վտանգի երրորդ աստիճանը՝ ըստ քառաբալ սանդղակի: Դրան արգելված Է մոտենալ 4 կիլոմետրից պակաս հեռավորությամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Вулкан Агунг на острове Бали выбросил столб пепла на высоту два километра
Вулкан Агунг, расположенный на индонезийском острове Бали, во вторник выбросил столб пепла на высоту 2 километра. Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета Tempo со ссылкой на данные Вулканологического и геологического центра по уменьшению опасности стихийных бедствий (PVMBG).
По данным центра, извержение вулкана был зафиксировано в 03.42 по местному времени (08.42 мск). По словам главы PVMBG, густое облако пепла движется в восточном и юго-восточном направлениях.
Как отмечает издание, начало активности вулкана было зафиксировано 21 ноября 2017 года. В настоящее время в районе вулкана действует третий уровень опасности по четырехбалльной шкале. К нему запрещено приближаться на расстояние менее 4 километров.