Ավելի քան 100 նախկին դիվանագետներ Սի Ցզինպինին խնդրել են ազատել Կանադայի երկու քաղաքացիներին. CTV
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի, Ավստրալիայի, Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների ավելի քան 100 նախկին դիվանագետներ եւ գիտական հանրակցության ներկայացուցիչներ նամակ են գրել ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինին՝ Կանադայի երկու քաղաքացիներին ազատ արձակելու խնդրանքով, որոնց դեկտեմբերին ձերբակալել են Չինաստանում: Հունվարի 21-ին այս մասին հայտնել Է CTV հեռուստաալիքը:
«Ես կարծում եմ, որ դա (նամակը) կդառնա ուղերձ Չինաստանին, որպեսզի նրանք ուշադրություն դարձնեն այն բանին, որ իրենց գործողությունները (կանադացի քաղաքացիների ձերբակալման) այսպիսի միջազգային արձագանք են հարուցել»,- հեռուստաալիքին հայտարարել Է ՉԺՀ-ում Կանադայի նախկին դեսպան Գի Սեն Ժակը: «Դա մարդկանց բավականին պատկառելի ցուցակ Է»,- հավելել Է նա՝ ճշտելով, որ նամակը գերել են, մասնավորապես, Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ի նախկին ղեկավար (1995 – 1997) սըր Մալքոլմ Ռիֆքինդը եւ Ավստրալիայի ԱԳՆ-ի նախկին ղեկավար (1988 – 1996) Գարետ Էվանսը, ինչպես նաեւ Ջորջ Վաշինգտոնի համալսարանի (ԱՄՆ) ներկայացուցիչները:
2018 թվականի դեկտեմբերի սկզբին Օտտավայի եւ Պեկինի միջեւ ծագել են դիվանագիտական տարաձայնություններ՝ կապված դեկտեմբերի 1-ին ԱՄՆ-ի պահանջով Վանկուվերում Չինաստանի Huawei ընկերության ֆինանսական տնօրեն Մեն Վանչժոուի ձերբակալման հետ, ում դատարանը դեկտեմբերի 11-ին գրավով ազատ Է արձակել: Ավելի ուշ ՉԺՀ-ի իշխանությունները Պեկինում ձերբակալել են կանադացի նախկին դիվանագետ, «Միջազգային ճգնաժամային խումբ» ոչ կառավարական կազմակերպության աշխատակից Մայքլ Քովրիգին, իսկ այնուհետեւ հայտնել են Չինաստանի Դանդունում կանադացի գործարար Մայքլ Սփեյվորի ձերբակալման մասին: Նրանց մեղադրում են այնպիսի գործողություններ կատարելու մեջ, որոնք սպառնալիք են ներկայացնում Չինաստանի ազգային անվտանգությանը: Ավելի վաղ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն այս հարցում ապահովել Է շուրջ տասը պետությունների, այդ թվում՝ Ավստրալիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի եւ ԱՄՆ-ի ղեկավարների պաշտպանությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: более 100 экс-дипломатов попросили Си Цзиньпина освободить двух канадских граждан
Свыше 100 бывших дипломатов и представителей научного сообщества Канады, Австралии, Великобритании, США и других стран написали письмо председателю КНР Си Цзиньпину с просьбой освободить двух канадских граждан, задержанных в декабре в Китае. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщил телеканал CTV.
"Я думаю, что это [письмо] станет посланием Китаю, чтобы они обратили внимание на то, что их действия [по задержанию канадских граждан] вызвали такую международную реакцию", - заявил телеканалу бывший посол Канады в КНР Ги Сен-Жак. "Это довольно внушительный список людей", - добавил он, уточнив, что письмо подписали, в частности, бывший глава МИД Великобритании (1995-1997) сэр Малькольм Рифкинд и бывший глава МИД Австралии (1988-1996) Гарет Эванс, а также представители Университета Джорджа Вашингтона (США).
В начале декабря 2018 года между Оттавой и Пекином возникли дипломатические трения, связанные с задержанием в Ванкувере по запросу США 1 декабря финдиректора китайской компании Huawei Мэн Ваньчжоу, которую 11 декабря суд выпустил под залог. Позже власти КНР задержали в Пекине бывшего канадского дипломата, сотрудника НПО "Международная кризисная группа" Майкла Коврига, а затем сообщили о задержании в китайском Даньдуне канадского бизнесмена Майкла Спэйвора. Их обвиняют в совершении действий, представляющих угрозу национальной безопасности Китая.
Ранее премьер-министр Канады Джастин Трюдо заручился поддержкой в этом вопросе лидеров порядка десяти государств, в том числе Австралии, Великобритании, Германии и США.