Մարուքյանը վարչապետին առաջարկել է կրճատել փոխմարզպետների թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը գրությամբ դիմել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին` առաջարկելով կրճատել փոխմարզպետների քանակը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Մարուքյանը հայտնել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Այսօր գրությամբ դիմել եմ վարչապետին՝ կապված փոխմարզպետների քանակի և, առհասարակ, այդ հաստիքի գոյության հետ։
Մասնավորապես, քաղաքական կոալիցիա կազմելու ժամանակ՝ 2003 թվականին, որոշվեց, որ հանրապետության մարզերում մարզպետների տեղակալների թիվը պետք է ավելացվի: Այժմ մեկի փոխարեն յուրաքանչյուր մարզում գործում են 2-3-ական մարզպետի տեղակալներ. Արմավիրի, Լոռու, Շիրակի, Վայոց Ձորի մարզպետներն ունեն 2-ական, իսկ Արագածոտնի, Արարատի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Սյունիքի, Տավուշի մարզպետները՝ 3-ական տեղակալներ: Նրանցից յուրաքանչյուրին համայնքային բյուջեի հաշվին սպասարկում են օգնականներ, վարորդներ, կցված են ծառայողական ավտոմեքենաներ և այլն:
Ըստ իս՝ որևէ կերպ արդարացված չէ մարզպետների տեղակալների թվի ավելացումը, իսկ նրանց կրճատումը զգալիորեն կխնայի պետական միջոցները։
Այսպիսով, առաջարկել եմ կրճատել մարզպետների տեղակալների թիվը՝ իրենց աշխատակազմերով, յուրաքանչյուր մարզում թողնելով առավելագույնը մարզպետի միայն 1 տեղակալ»,- գրել է Էդմոն Մարուքյանը:

Opposition faction head proposes PM to cut number of deputy governors
YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. Edmon Marukyan, leader of the Bright Armenia faction of the Armenian Parliament, has applied to Prime Minister Nikol Pashinyan proposing to cut the number of deputy governors, reports Armenpress.
“Today I have sent a request to the Prime Minister in connection with the number of deputy governors and the existence of that position in general.
In particular, while forming a political coalition in 2003 a decision was made to increase the number of governors in Armenia’s provinces. Now, there are 2-3 deputy governors in each province instead of one: governors of Armavir, Lori, Shirak, Vayots Dzor provinces have two deputies, whereas the governors of Aragatsotn, Ararat, Gegharkunik, Kotayk, Syunik and Tavush have three deputies. They all have assistants, drivers and state cars at the expense of the community budget.
In my opinion, the increase of number of deputy governors is not justified at all, but their reduction will greatly save the state funds.
Therefore, I have proposed to cut the number of deputy governors with their staffs, leaving only one deputy governor in each province”, Edmon Marukyan said on Facebook.