Մաասը Վաշինգտոնում Փոմպեոյի հետ կքննարկի ՄՓՀՀՊ-ի շուրջ ստեղծված իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մաասը հունվարի 23-ին կուղեւորվի ԱՄՆ, որտեղ Վաշինգտոնում պետքարտուղար Մայք Փոմպեոյի հետ կքննարկի Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման պայմանագրի (ՄՓՀՀՊ) շուրջ ստեղծված իրադրությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 21-ին կայացած ճեպազրույցում հայտնել Է արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչը:
«ԱԳ նախարար Մաասը հունվարի 23-ին այցով կուղեւորվի ԱՄՆ, նա կայցելի Վաշինգտոն եւ Նյու Յորք»,-ասել Է նա: «Մենք ցանկանում ենք ազդանշան տալ այն մասին, որ պատրաստ ենք ակտիվորեն հանդես գալ ճգնաժամերի կարգավորման օգտին»,-նշել են ԱԳՆ-ում:
«Հունվարի 23-ին Մաասը քաղաքական բանակցություններ կվարի Վաշինգտոնում, այդ թվում՝ պետքարտուղար Փոմպեոյի հետ: Խոսքը ՄՓՀՀՊ-ի, ինչպես նաեւ միջազգային այլ թեմաների մասին Է, օրինակ, Սիրիայի իրադրության»,-հայտնել Է գերատեսչության ներկայացուցիչը: Հունվարի 24-ին Մաասը կայցելի Նյու Յորք, որտեղ կմասնակցի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանավեճերին: Ծրագրում ներառված են նաեւ մի շարք երկկողմ հանդիպումներ:
ԱԳ նախարարությունում նշել են, որ հունվարի 18-ին Մոսկվայում Մաասն «ընդգծել Է ՄՓՀՀՊ-ի պահպանման կարեւորությունը»: Գերատեսչությունում հերթական անգամ կարծիք են հայտնել, թե Մոսկվան պետք Է ապացուցի, որ իր կողմից պայմանագրի ենթադրյալ խախտումների հետ կապված մեղադրանքներն անհիմն են, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Маас обсудит с Помпео в Вашингтоне 23 января ситуацию вокруг ДРСМД
Глава МИД ФРГ Хайко Маас отправится 23 января в США, где обсудит в Вашингтоне с госсекретарем Майклом Помпео ситуацию вокруг Договора о ликвидации ракет средней и меньшей дальности (ДРСМД). Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил в понедельник на брифинге представитель внешнеполитического ведомства.
"Глава МИД Маас в среду отправляется с визитом в США, он посетит Вашингтон и Нью-Йорк", - сказал он. "Мы хотим подать сигнал о том, что мы готовы активно выступать за урегулирование кризисов", - отметили в МИД.
"23 января Маас проведет политические переговоры в Вашингтоне, в том числе с госсекретарем Помпео. Речь пойдет о ДРСМД, а также о других международных темах, например, о ситуации в Сирии", - сообщил представитель ведомства. 24 января Маас посетит Нью-Йорк, где примет участие в дискуссиях Совета Безопасности ООН. В программе также ряд двусторонних встреч.
В МИД отметили, что в пятницу в Москве Маас "подчеркнул важность сохранения ДРСМД". В ведомстве в очередной раз высказали мнение, что Москва должна развеять обвинения в предполагаемых нарушениях с ее стороны договора.