Գերմանիան ռեկորդային թվով փաստականների Է արտաքսել ԵՄ-ի երկրներ. Suddeutsche Zeitung
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի իշխանությունները 2018 թվականի հունվարից մինչեւ նոյեմբեր ընկած ժամանակաշրջանում ավելի քան 8,6 հազար ապաստան փնտրողների են վտարել Եվրամիության այլ երկրներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 21-ին հայտնել Է Suddeutsche Zeitung թերթը՝ վկայակոչելով Միգրացիայի եւ փախստականների հարցերիդաշնային գերատեսչության պատասխանը Ձախ կուսակցությունից Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Յելպկեի համապատասխան հարցին:
Նրա տեղեկությունների համաձայն, ԳԴՀ-ի համար սա արտաքսման պատմական առավելագույն ցուցանիշն Է ԵՄ-ի սահմաններում: Արտաքսվածների թիվն զգալիորեն աճել Է նաեւ 2017 թվականի համեմատությամբ՝ 12 ամսվա ընթացքում 7 հազար 102-ից 11 ամսում հասնելով 8 հազար 658-ի: 2018 թվականին Գերմանիայում ապաստան տրամադրելու համար յուրաքանչյուր երրորդ խնդրագիրը ենթարկվել Է Դուբլինյան համաձայնագրի պայմանին, այսինքն՝ ապաստան փնտրողի համար պատասխանատվությունն ընկել Է ԵՄ-ի այլ անդամ երկրի վրա: Այդ պայմանագրի համաձայն, կոնկրետ անձին ապաստան տրամադրելու հարցով պետք Է զբաղվի այն երկիրը, որտեղ այդ մարդը գրանցվել Է առաջին անգամ Եվրոպա ժամանելուց հետո: Ոչ լրիվ 2018 թվականի ընթացքում գերմանական BAMF գերատեսչությունը ԵՄ-ի այլ երկրներ Է ուղարկել Գերմանիայում գտնվող փախստականների ընդունման ավելի քան 51,5 հազար հարցում: Ընդ որում՝ այդ հարցումներից ավելի քան 35 հազարին հավանություն Է տրվել: Պաշտոնյաները նաեւ նշում են հարցումների կատարման բաժնի զգալի ավելացում: Եթե 2017 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել Է որոշումների ընդհանուր թվի 15,1 տոկոսը, ապա 2018 թվականին այն հասել Է 24,5 տոկոսի նշագծին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: ФРГ депортировала рекордное число беженцев в страны ЕС
Германские власти выслали более 8,6 тыс. соискателей убежища в другие страны Евросоюза в период с января по ноябрь 2018 года. Об этом в понедельник сообщает газета Suddeutsche Zeitung со ссылкой на ответ Федерального ведомства по вопросам миграции и беженцев (BAMF) на соответствующий запрос депутата Бундестага от Левой партии Уллы Йельпке.
По ее сведениям, для ФРГ это исторический максимум депортации в пределах ЕС. Число депортированных значительно выросло и по сравнению с 2017 годом - с 7102 человек за 12 месяцев до 8658 за 11 месяцев. В 2018 году каждый третий запрос на предоставление убежища в Германии подпадал под условия Дублинского соглашения, то есть ответственность за соискателя возлагалась на другую страну - участницу ЕС. Согласно данному договору, вопросом предоставления убежища конкретному лицу должна заниматься страна, в которой этот человек зарегистрировался после прибытия в Европу впервые,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
За неполный 2018 год германское ведомство BAMF направило в другие страны ЕС более 51,5 тыс. запросов на принятие находящихся в ФРГ беженцев. При этом более 35 тыс. из этих запросов были одобрены. Чиновники также отмечают значительное увеличение доли реализованных запросов. Если в 2017 году этот показатель составлял 15,1% от общего числа решений, то в 2018 году он достиг отметки 24,5%.