2018 թվականին ԵՄ-ն առաջին անգամ առաջ Է անցել ՌԴ-ից Վրաստան դրամական փոխանցումների ցուցանիշով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2018 թվականի արդունքներով՝ Եվրամիությունից Վրաստան դրամական փոխանցումների ծավալն առաջին անգամ գերազանցել Է Ռուսաստանից ստացվող փոխանցումերի գումարը: Այս մասին հաղորդել Է Forbes Georgia հրատարակությունը՝ վկայակոչելով Վրաստանի Ազգային բանկի տվյալները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այսպես, 2018 թվականին Վրաստանի առեւտրային բանկերը փոխանցումների Էլեկտրոնային համակարգի միջոցով Ռուսաստանից ուղարկել են 457 միլիոն դոլար:
Եվրամիությունում աշխատանքի տեղավորված՝ Վրաստանի քաղաքացիները հայրենիք են փոխանցել 547 միլիոն դոլար: Այսպիսով, անցյալ տարի Եվրամիությունից դրամական փոխանցումների գումարն 90 միլիոն դոլարով գերազանցել Է ՌԴ-ից փոխանցված գումարի ծավալից: Ամբողջությամբ վերցված, 2018 թվականին արտասահմանից փոխանցվել Է 1,6 միլիարդ դոլար. դա բացարձակ ռեկորդ Է:
Մինչ այժմ ռեկորդ Էր համարվում 2013 թվականի ցուցանիշը. այն ժամանակ Վրաստանի բանկեր դրամական փոխանցումների ծավալը կազմել Էր 1,5 միլիարդ դոլար: Անցյալ տարի փոխանցումների ծավալն առանձնապես ավելացել Է Իտալիայից, Հունաստանից, Իսրայելից եւ ԱՄՆ-ից, հաղորդել Է «Գրուզիա Online»-ը:

В 2018 году ЕС впервые опередил Россию по денежным переводам в Грузию
По итогам 2018 года объем денежных переводов в Грузию из Евросоюза впервые превысил сумму переводов, поступивших из России. Об этом сообщает издание Forbes Georgia со ссылкой на данные Национального банка Грузии.
Так, в 2018 году в грузинские коммерческие банки при помощи электронных систем переводов из России отправили 457 миллионов долларов. Трудоустроенные в Евросоюзе граждане Грузии перечислили на родину 547 миллионов долларов. Таким образом, в прошлом году сумма денежных переводов из ЕС на 90 миллионов долларов превысила объем перечислений из РФ.
В целом, в 2018 году из-за рубежа было перечислено 1,6 миллиарда долларов – это абсолютный рекорд,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
До сих пор рекордом считался 2013 год – тогда объем денежных переводов в грузинские банки составил 1,5 миллиарда долларов. В прошлом году объем переводов особенно увеличился из Италии, Греции, Израиля и США.