Բրիտանիայի կառավարության անդամները պաշտոնաթողություններով են սպառնացել Թերեզա Մեյին. Telegraph
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի նախարարների կաբինետի անդամները Միացյալ Թագավորության կառավարության ղեկավարին սպառնացել են զանգվածային պաշտոնաթողություններով, եթե Համայնքների պալատի պատգամավորներին արգելվի փորձեր ձեռնարկել կանգնեցնելու Brexit-ի իրականացումն առանց հետագա համագործակցության համաձայնագրի: Հունվարի 18-ին այս մասին հաղորդել Է The Daily Telegraph թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Չնայած այն բանին, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետն ավելի վաղ նշել Է, թե բացառել Brexit-ի տարբերակն առանց գործարքի հնարավոր չԷ, քանի որ այդ արդյունքը կախված չԷ կառավարությունից, շուրջ 20 պետական պաշտոնյաներ հայտարարել են կառավարությունից հեռանալու իրենց պատրաստակամության մասին, եթե իրենք զրկվեն կոշտ Brexit-ի դեմ հանդես եկող պատգամավորներին պաշտպանելու հնարավորությունից: «Ես կարծում եմ, որ վարչապետը խիստ ճնշման կենթարկվի, որպեսզի նախարարներն այդ հարցի շուրջն ազատ քվեարկելու իրավունք ստանան»,- մեջբերում Է հրատարակությունը կառավարության անդամներից մեկի խոսքը:
Մեյն ավելի վաղ հայտարարել Է, որ Եվրամիության պայմանագրի 50-րդ հոդվածին եւ 2018 թվականի Դուրս գալու օրենքին համապատասխան Մեծ Բրիտանիան առանց (համագործակցության) համաձայնագրի Եվրամիությունից դուրս կգա մարտի 29-ին, եթե խորհրդարանը հավանություն չտա Եվրամիության հետ գործարքին կամ Մեծ Բրիտանիան չչեղարկի 50-րդ հոդվածը եւ չորոշի վերջնականապես մնալ ԵՄ-ում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Telegraph: члены британского кабмина пригрозили Терезе Мэй массовыми отставками
Члены британского кабинета министров пригрозили главе правительства Соединенного Королевства Терезе Мэй массовыми отставками, если депутатам Палаты общин будет запрещено предпринимать попытки остановить реализацию Brexit без соглашения о дальнейшем сотрудничестве. Как передает Арменпресс, об этом в пятницу сообщила газета The Daily Telegraph.
Несмотря на то, что британский премьер ранее указала, что исключить вариант Brexit без сделки невозможно, поскольку такой исход не зависит от правительства, около 20 чиновников заявили о своей готовности покинуть правительство, если они лишатся возможности поддержать выступающих против жесткого Brexit депутатов. "Я думаю, что премьер-министр подвергнется сильному давлению, чтобы министры получили право свободного голосования по этому вопросу", - цитирует издание одного из членов правительства.
Мэй ранее заявила, что в соответствии со статьей 50 Договора о Европейском союзе и Законом о выходе от 2018 года Великобритания выйдет из Евросоюза без соглашения [о сотрудничестве] 29 марта, если парламент не одобрит сделку с ЕС или Великобритания не отменит статью 50 и решит окончательно остаться в ЕС.