Արարատ Միրզոյանի կարծիքով` իշխանությունը կատարել է իր առաջնային առաքելությունը. բարեփոխումների երկրորդ փուլն առջևում է
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ներկայիս իշխանությունները կատարել են իրենց առաջնային առաքելությունը և հաղթահարել են թիվ մեկ մարտահրավերը. ազատ, արդար և արժանապատիվ Հայաստանն արդեն վաղուց իրականություն է: Իսկ բարեփոխումների և անելիքների երկրորդ փուլը նոր-նոր պետք է իրականացնի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Ազգային ժողովի նախագահ, իշխանական «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միրզոյանը:
«Տարիներ շարունակ Հայաստանում կար արդարության, իրավունքների, ազատության, իհարկե նաև սոցիալական և տնտեսական խնդիր: Եվ այս խնդիրն էր, որ հասունացրեց ու հնարավոր դարձրեց հեղափոխությունը: Այս իշխանությունները կատարել են իրենց առաջնային առաքելությունը և հաղթահարել են թիվ մեկ մարտահրավերը, այն է` ազատ և արդար, արժանապատիվ Հայաստանն արդեն վաղուց իրականություն է»,-ասաց Միրզոյանը:
Նա նաև նշեց, որ կա բարեփոխումների և անելիքների երկրորդ փուլը, որը պիտի վերաբերի հիմնականում տնտեսությանը, սոցիալական ոլորտին: Միրզոյանը նկատեց, որ այստեղ  իշխանությունը նոր-նոր պետք է սկսի լուրջ անելիքներ կյանքի կոչել` ռեֆորմներ իրականացնել: Նա շեշտեց, որ ընդամենը մեկ ամիս առաջ է, որ այս իշխանությունն ամբողջությամբ իշխանություն է, ունի մեծամասնություն օրենսդիրում և շուտով կձևավորի նաև արդեն կառավարություն: ԱԺ նախագահը չի կիսում  հոռետեսական գնահատականները ներկայիս իշխանության արդեն անցած ճանապարհի ու նոր փուլի վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ է ընտրվել հունվարի 14-ին: ԱԺ-ն ընտրել է նաև նախագահի երեք տեղակալներ` «Իմ քայլը» խմբակցությունից Լենա Նազարյանին ու Ալեն Սիմոնյանին: Իսկ ընդդիմադիր փոխնախագահի պաշտոնում ընտրվել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը: ԱԺ-ն ընդունել է նաև տասնմեկ մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը: Այս պահին խորհրդարանում ընթանում է մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրության փակ քվեարկությունը:

Арарат Мирзоян считает, что власть выполнила свою приоритетную миссию, впереди — второй этап преобразований
Арарат Мирзоян считает, что власть выполнила  свою  приоритетную миссию, впереди — второй  этап преобразований
Нынешняя власть выполнила  свою  приоритетную миссию и преодолела вызов №1, и свободная, справедливая и достойная Армения — давно уже  реальность.  А впереди — второй  этап преобразований.
Как  передает Арменпресс, такое  мнение  высказал спикер НС РА, член правящей  фракции «Мой  шаг»  Арарат Мирзоян  в  беседе с журналистами.
«Годами в  Армении была  проблема справедливости, прав, свобод, а также социальные  и экономические  проблемы. Именно эта  проблема активизировала и сделала возможной  революцию. Нынешняя власть выполнила  свою  приоритетную миссию и преодолела вызов №1, и свободная, справедливая и достойная Армения — давно уже  реальность», - сказал он.
Мирзоян также отметил, что   впереди — второй  этап преобразований, и он в  основном будет касаться социальной  и экономической  сфер.  Он заявил, что в этом вопросе власть только-только должна начать  воплощать в  жизнь серьезные реформы. При этом он подчеркнул, что  всего месяц, как  нынешняя власть стала полной, имеет большинство в  парламенте и скоро сформирует правительство. Арарат Мирзоян не  разделяет пессимистических оценок  пройденного пути нынешней  власти и предстоящего этапа действий.