Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ՖՄԿ գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը ունվարի 17-ին Փարիզում հանդիպել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նորանշանակ գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Զոհրաբ Մնացականյանը վերստին շնորհավորել է Լուիզ Մուշիկիվաբոյին ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և վերահաստատել Հայաստանի լիակատար աջակցությունն՝ իր մանդատը և իր կողմից սահմանված հստակ առաջնահերթությունները կյանքի կոչելու գործում՝ ուղղված ՖՄԿ՝ որպես ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված կարևորագույն հարթակի առավել զարգացմանը։
Զրուցակիցները բարձր են  գնահատել Ֆրանկոֆոնիայի երևանյան գագաթաժողովի  անցկացումը ինչպես բովանդակային, այնպես էլ՝ կազմակերպչական և ներկայացուցչական առումով։ ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը և ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարը համակարծիք էին, որ գագաթաժողովի շրջանակներում կայացված որոշումները և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները լավ նախադրյալներ են ստեղծել ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում տարբեր ոլորտներում համագործակցության առավել խորացման համար:
Հանդիպման ընթացքում նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանը Լուիզ Մուշիկիվաբոյին ներկայացրել է ՖՄԿ-ում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները և առաջիկա ծրագրերը՝ դրանց կյանքի կոչման գործում ակնկալելով ՖՄԿ քարտուղարության հետ սերտ համագործակցությունը։ Որպես գերակա ուղղություն ընդգծվել է ֆրանկոֆոն տարածաշրջանի պետությունների միջև առևտրատնտեսական բաղադրիչի խթանումը, սմարթ զարգացման և թվային օրակարգի առաջմղումը: Նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ որպես ՖՄԿ գագաթաժողովի նախագահող երկիր Հայաստանը շարունակելու է ակտիվորեն քայլեր ձեռնարկել կազմակերպության առջև դրված խնդիրների լուծման, միջազգային ասպարեզում նրա դիրքի և հեղինակության բարձրացման ուղղությամբ՝ այդ թվում այնպիսի միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների հետ սերտ համագործակցության զարգացման միջոցով, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, Եվրոպայի խորհուրդը: Այս համատեքստում որպես կարևոր ուղղություն երկուստեք առանձնացվել է նաև երկխոսության խթանումը Աֆրիկյան Միության հետ։

Armenia’s acting FM meets with IOF Secretary General in Paris
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Acting foreign minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan on January 17 met with Secretary General of the International Organization of La Francophonie Louise Mushikiwabo in Paris, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
Acting FM Mnatsakanyan congratulated Louise Mushikiwabo on assuming office and reaffirmed Armenia’s full support to the implementation of her mission and concrete priorities set by her aimed at further developing the Organization as a key platform based on the common values.
The sides highly valued the holding of the La Francophonie summit in Yerevan recently both in content, organizational and representational terms. They agreed that the decisions and agreements reached during the summit have created good preconditions for further deepening the cooperation in different sectors in the La Francophonie region.
During the meeting the acting FM introduced the Secretary General on Armenia’s chairmanship priorities and future programs in the La Francophonie, expecting a close cooperation with the IOF Secretariat for their implementation. Zohrab Mnatsakanyan said Armenia will continue taking active steps to solve the problems facing the Organization, raise its position and reputation in the international arena, also through development of close cooperation with international and regional organizations such as the UN, UNESCO and the Council of Europe. In this context both sides highlighted the promotion of dialogue with the African Union as a key direction.